Pokaz filmu Artura Żmijewskiego Katastrofa

• Pokaz filmu Artura Żmijewskiego Katastrofa

kadr z filmu

Nieudane państwo? Co katastrofa smoleńska mówi o polskiej wspólnocie pokaz filmu „Katastrofa” Artura Żmijewskiego i debata 9 kwietnia (sobota), godz. 16.00

„Krytyka Polityczna”Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na pokaz filmu „Katastrofa” w reżyserii Artura Żmijewskiego i dyskusję z autorem.

Uczestnicy:
Wojciech Klata aktor, reżyser
Paweł Lisicki, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”
prof. Magdalena Środa, etyk, Uniwersytet Warszawski
Artur Żmijewski, artysta
Prowadzenie:
Maciej Gdula, „Krytyka Polityczna”
Marcel Andino Velez, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Film Artura Żmijewskiego przedstawia społeczne reakcje na katastrofę smoleńską: tłumy Polaków modlących się, oddających hołd, protestujących, snujących teorie spiskowe i wyśmiewających je, głównie pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Trudno o tych ludziach powiedzieć, że są z sobą solidarni.
Godzinny dokument został wyprodukowany przez Biennale Sztuki w São Paulo.

Artur Żmijewski (ur. 1966r.) - artysta multimedialny, redaktor artystyczny „Krytyki Politycznej”. Absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP. Uczeń „Kowalni”   –   pracowni Grzegorza Kowalskiego, z której wywodzą się polscy artyści sztuki krytycznej. Filmem „Powtórzenie” reprezentował Polskę na 51. Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji. Jest laureatem prestiżowej nagrody Ordway (2010) przyznawanej wspólnie przez New Museum w Nowym Jorku oraz organizację Creative Link for the Arts; nagrody Fondazione Sandretto Re Rebaudengo Per L’Arte w 2000 oraz nagrody TVP Kultura w kategorii „Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne”. Jest kuratorem 7. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej (2012).