Pokaz filmowych dokumentacji performansu z lat 60. XX wieku w Japonii
Spotkanie z André Lepeckim i Kurodą Raijim

• Pokaz filmowych dokumentacji performansu z lat 60. XX wieku w Japonii
    Expo Destruction Joint-Struggle Group, Rytuał przeciwko Expo (Anti-Expo Ritual), Ikebukuro, Tokio, lipiec 1969, fot. Kitade Yukio, dzięki uprzejmości: Kato Yoshihiro

Zapraszamy na seminarium - spotkanie z Raijim Kurodą i Andre Lepeckim, które towarzyszy poprzedzającemu je wykładowi Raiji Kurody.

W porównaniu z głównym nurtem sztuki performansu na Zachodzie, wiele działań w latach 60. XX wieku w Japonii nie zostało porządnie albo w ogóle udokumentowanych – ani na filmie, ani na fotografiach. Odbywały się one zazwyczaj bez zapowiedzi i bez przygotowanego zawczasu aparatu lub kamery. Istnieli jednak artyści, którzy pragnęli nie tylko rejestrować swoje wystąpienia, lecz także prezentować je w środkach masowego przekazu, takich jak tygodniki, czy też eksperymentalna lub komercyjna kinematografia. W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną filmowe dokumentacje działań zrealizowanych głównie przez grupę Zero Jigen. „Wulgarne i przeszywające” performanse ukazane zostaną jako nurt popularnej tradycji wystąpień ulicznych oraz kontrkultury lat 60.

Spotkaniu będzie towarzyszyć rozmowa z Kurodą Raijim i André Lepeckim.

W celu pobrania tekstów przygotowujących do seminarium, prosimy o wysłanie wiadomości na adres: info@artmuseum.pl

Kuroda Raiji (A.K.A. KuroDalaiJee) - historyk sztuki i kurator. Pracował w Fukuoka Art Museum (1985-99) oraz Fukuoka Asian Art Museum (od 1999 do dziś). Przygotował wiele wystaw w tym m.in. pierwsza retrospektywę Kyushu-ha (1988), Neo Dada (1993), i kolektywu Kumo (1997), jak również wystaw solowych Rasheeda Araeena (1993), Lee Bul (2001), Lionela Wendta (2003), Longa Chinsana (2011). Kuroda Raiji jest współkuratorem Pierwszego Trienale Sztuki Azjatyckiej w 1999 (FT1), FT2 (2002), FT3 (2005), FT4 (2009) oraz FT5 (2014). W 1991 i 1995 był kuratorem japońskiej sekcji piątego i siódmego Azjatyckiego Biennale Sztuki w Bangladeszu. Jego badania koncentrują się na dokumentowaniu ważnych, i często zapomnianych, performansów tworzonych przez artystów wizualnych w latach 60. XX wieku, w tym w szczególności kolektywu Zero Dimension ( Wymiar Zerowy). Autor książek, m.in dwukrotnie nagorodzonej Anarchy of the Body: Undercurrent of Performance Art in Japan 1960s (grambooks, Tokyo), 2010. Jego najnowsza książka to zbiór esejów na temat nowoczesnej i współczesnej sztuki azjatyckiej zatytułowana Behind the Globalism: Sketches on Contemporary Asian Art 2009-2014 (grambooks, Tokyo), 2014.