Pokaz filmów Shauna Gladwella
Skwer w Pawilonie

• Pokaz filmów Shauna Gladwella

Shaun Gladwell ”Pataphysical Man”, 2005

Prace wideo pokazywane w ramach Skweru w Pawilonie to wybór najciekawszych krótkich form filmowych znanego australijskiego artysty multimedialnego oraz deskorolkowca, Shauna Gladwella (ur. w 1972 r. w Sydney), który w 2009 roku reprezentował Australię na Biennale w Wenecji.

Na ekranach monitorów zobaczymy zarówno skrupulatnie schoreografowane sekwencje jazdy na deskorolce, jak również improwizowane performanse w przestrzeni publicznej, które artysta rejestruje za pomocą kamery. Gladwell w liryczny sposób portretuje surową przestrzeń miejską i dynamikę sportów związanych z tym terytorium, odnosząc się do motywów prędkości, grawitacji i przetrwania. W obiektywie Gladwella, parkourowiec to rodzaj ponowoczesnego flâneur, władcy i reżysera miasta. Z kolei długie ujęcia akrobacji parkouru czy deskorolki wpisane w wyjątkowy australijski krajobraz tworzą hipnotyzujący „performatywny pejzaż”.

Ponadto publiczność Skweru będzie miała okazję zapoznać się z pracą francuskiego artysty wizualnego i legendy deskorolki, Raphaël Zarka (ur. w 1977 r. w Montpellier). Wideo Riding the Modern Art ukazuje demokratyczny wymiar jazdy na desce, zestawiając performatywne akcje deskorolkowców, którym modernistyczne rzeźby z przestrzeni publicznej służą jako rampy do akrobatycznych wyskoków. Artysta dokonuje przesunięcia kulturowych znaczeń i analizuje geometrię jazdy na deskorolce w stosunku do monumentalnych dział modernizmu.

W najbliższych tygodniach na dużym ekranie zobaczymy również projekcje wieczorne: m.in, film Raphaël Zarka Topographie Anecdotée du Skateboard oraz Paranoid Park Gusa van Santa - terminy projekcji zostaną podane wkrótce.

Szczegółowa lista prac wyświetlanych w mini kinie i na monitorach:
Shaun Gladwell, Midnight Traceur, 2011, 23 min
Shaun Gladwell, Storm Sequence, 2000, 8 min 40 sec
Shaun Gladwell, Tangara, 2003, 14 min
Shaun Gladwell, Pataphysical Man, 2005, 13 min
Shaun Gladwell, In the station of a metro, 2006
Raphael Zarka, Riding the Modern Art

Tu znajdziesz opis koncepcji Skweru w Pawilonie.