Pokaz filmów Mahy Maamoun
Spotkanie z artystką poprowadzi Tarek Abou El Fetouh

• Pokaz filmów Mahy Maamoun

Maha Maamoun, „Domestic Tourism II”, 2005, wideo, dzięki uprzejmości artysty oraz Gypsum Gallery, Cairo

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na projekcję filmów oraz spotkanie z artystką Mahą Maamoun w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Gdyby dwa morza miały się spotkać”.

Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z filmami artystki, które nie są pokazywane na wystawie: „Domestic Tourism II”(2005) oraz „2026” (2010).

W „Domestic Tourism II” (62 min.) Maha Maamoun wykorzystuje archiwalne fragmenty egipskich filmów, w których piramidy pojawiają się jako tło w kadrze. Zrywając z „bezczasową” perspektywą turystycznych pocztówek, pokazuje ona, jak te ikoniczne budowle historyczne, stają się częścią dynamicznej narracji o mieście, w której krzyżują się zarówno wątki polityczne, społeczne, jak i doświadczenia osobiste.

Praca wideo „2026” (9 min.), oparta na powieści egipskiego pisarza Mahmouda Uthmana („The Revolution of 2053”) i nawiązująca do słynnej sceny z filmu „Filar” Chrisa Markera, ukazuje wizję przyszłości okolic piramid, a tym samym całego Egiptu. Wizję, która choć stara się wybiegać w przyszłość, pozostaje uwięziona we współczesnych wyobrażeniach.

Po projekcjach odbędzie się dyskusja z udziałem artystki, którą poprowadzi kurator wystawy Tarek Abou El Fetouh.

Maha Maamoun - ur. 1972 w USA, mieszka i pracuje w Kairze.Tworzy głównie wideo i fotografie. Założycielka Contemporary Image Collective (CIC) w Kairze, inicjatywy, która służy rozwijaniu fotografii i sztuki współczesnej w Egipcie. Posiłkując się w dużej mierze materiałem archiwalnym, jej prace tworzą nowe konteksty dla obrazów funkcjonujących w kulturze masowej, pozwalając odczytać je w niespotykany dotychczas sposób.

Inne wydarzenia z tego cyklu: