Golden Gate
(fragment) Performans

• Zdjęcie z performansu \

Fot. Pat Mic

Codziennie w ramach wystawy „Pocałunek nie zabija. Ania nowak i gościnie” w Muzeum nad Wisłą o nieokreślonej godzinie odbywa się performans Ani Nowak „Golden Gate” (fragment) w wykonaniu Natalii Oniśk i Alicji Czyczel.

Dwa szklane obiekty wykonane przez litewski duet Pakui Hardware na prośbę Ani
Nowak (Golden Gate, 2022) są rękawem, pęcherzem, tkanką łączną i pustym dzbanem, z którego nie można się napić. Punktem wyjścia dla rzeźb był sekret między człowiekiem a aniołem utrwalony w obrazie przez Caravaggia. Codziennie w czasie trwania wystawy dwie performerki, Natalia Oniśk i Alicja Czyczel, pojawiają się na chwilę w Muzeum, by poruszać szklane rzeźby i być przez nie poruszanymi. Penetrowane, delikatnie obracane, przykładane do ust, obejmowane obiekty stają się ruchomym vanitas, kruchą choreografią z czaszką.

Tak jak w pracach Felixa Gonzaleza-Torresa, kubańsko-amerykańskiego przedstawiciela romantycznego minimalizmu, który zmarł na AIDS w 1991 roku, czas ma w tej (i innych kamiennych pracach) ogromne znaczenie. Performans nie jest zapowiadany i można się na niego natknąć przypadkiem. Synchronizacja, desynchronizacja, oczekiwanie.

Alicja Czyczel (ona/jej, ur. 1991) – edukatorka, choreografka, performerka. W swojej praktyce koncentruje się na ekofeministycznych (skupiających się na dostrzeganiu systemowej opresji kobiet i natury oraz walce z nią) sposobach bycia i czucia, budowaniu wspólnoty poprzez ruch i zmysły, zacieraniu granicy między ciałem a otaczającym je środowiskiem. Na wystawie wykonuje performans Ani Nowak Golden Gate (fragment).

Natalia Oniśk (ona/jej, ur. 1982) – tancerka, performerka, edukatorka. Uczy improwizacji kontaktowej – rodzaju tańca współczesnego, w którym kontakt fizyczny stanowi punkt wyjścia do komunikowania się z osobą partnerską poprzez ruch. W swojej praktyce skupia się na ucieleśnianiu doświadczeń wewnętrznych w tańcu. Interesuje ją poszerzanie świadomości ciała, swojego i cudzego, jako obiektu w relacji z czasem, przestrzenią i innymi obiektami. Na wystawie wykonuje performans Ani Nowak Golden Gate (fragment).

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

Performans Golden Gate(fragment) Performans MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie" MUZEUM nad Wisłą
18:30 Performans Pocałunek nie zabijaPerformans MUZEUM nad Wisłą
18:30 Performans Pocałunek nie zabijaPerformans MUZEUM nad Wisłą
Performans Golden Gate(fragment) Performans MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWystawa „Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Performans Bez tytułuPerformans MUZEUM nad Wisłą