Po-twarz. Przekraczanie widzialności w sztuce i filozofii
Spotkanie wokół książki Anny Szyjkowskiej-Piotrowskiej

• Po-twarz. Przekraczanie widzialności w sztuce i filozofii

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie poświęcone książce Anny Szyjkowskiej-Piotrowskiej „Po-twarz. Przekraczanie widzialności w sztuce i filozofii”.

W dyskusji udział wezmą: prof. dr hab. Maria Poprzęcka, prof. dr hab. Zofia Rosińska, dr Piotr Schollenberger, dr Monika Murawska, dr Marcin Rychter i autorka - dr Anna Szyjkowska-Piotrowska. Rozmowa dotyczyć będzie m.in. przemian gatunku portretu w sztuce nowoczesnej, a także wojny pomiędzy pojęciami ciała i twarzy. Dyskutujący będą pytali o przyszłe losy kulturowego konstruktu jakim jest twarz.

Monika Murawska

absolwentka filozofii i historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Teorii Wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest trzykrotną stypendystką Rządu Francuskiego, sekretarzem redakcji „Przeglądu Filozoficzno-Literackiego”. Tłumaczy z języka francuskiego; autorka książek: Problem innego (2005), Filozofowanie z zamkniętymi oczami (2011) i Jean Renoir. Malarz kadrów (2012).

Maria Poprzęcka

historyk i krytyk sztuki, eseistka, profesor zwyczajny na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się głównie sztuką nowoczesną, migracjami obrazów, ich „długim trwaniem”, związkami sztuk wizualnych z innymi dziedzinami twórczości. Jest autorką wielu książek, m.in. "Uczta bogiń. Kobiety, życie i sztuka" (2012), "Inne obrazy. Oko – widzenie – sztuka. Od Albertiego do Duchampa" (2008) i laureatką Nagrody Literackiej Gdynia w dziedzinie eseju.

Zofia Rosińska

profesor zwyczajny w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, przez wiele lat Kierownik Zakładu Filozofii Kultury, członkini Komitetu Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się problemami z pogranicza psychologii i filozofii, psychonanalizy i fenomenologii - znawczyni psychoanalizy. Autorka wielu książek i artykułów, m.in. "Jung" (1982), "Psychoanalityczne myślenie o sztuce" (1985), "Freud" (1993), "Leopold Blaustein. Koncepcja odbioru mediów" (2001).

Marcin Rychter

filozof, tłumacz, adiunkt w Instytucie Filozofii UW, redaktor kwartalnika "Kronos"

Anna Szyjkowska-Piotrowska

ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie filozofii i lingwistykę stosowaną. Obroniła doktorat w Instytucie Filozofii UW. Obecnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, a także na Collegium Civitas. Publikowała między innymi w: "Sztuka i Filozofia", "Estetyka i Krytyka" czy "Art Inquiry". "Recherches sur les arts". Jest autorką i tłumaczką tekstów o tematyce artystycznej. Autorka książki „Po-twarz. Przekraczanie widzialności w sztuce i filozofii“.