Po nowym instytucjonalizmie
Alex Farquharson

• Po nowym instytucjonalizmie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pierwszy wykład z cyklu „Krajobraz sztuki po nowym instytucjonalizmie”, organizowanego we współpracy z British Council.

Alex Farquharson przyjrzy się kilku istotnym wyzwaniom, przed jakimi stoi dziś instytucjonalizm sztuki współczesnej oraz zilustruje je odnosząc się do podejść i programów reprezentowanych i oferowanych przez Nottingham Contemporary, wiodące brytyjskie centrum sztuki, działające od roku 2009.

Odchodząc od dyskursu nowego instytucjonalizmu, który rozwinął się około dziesięć lat temu, Farquharson przedstawi rozważania na temat dróg obranych przez Nottingham Contemporary i inne instytucje, prowadzących do kreatywnego i krytycznego rozładowania napięć wokół lokalności i międzynarodowości, teraźniejszości i przeszłości, niezależności i instrumentalizmu, zaangażowania i krytyki, sztuki i transdyscyplinarności, wystaw oraz nowszych, alternatywnych formatów.

Alex Farquharson (ur. 1969) od 2007 roku pełni funkcję dyrektora Nottingham Contemporary. W tym czasie był kuratorem lub współkuratorem takich wystaw jak: „Aquatopia: The Imaginary of the Ocean Deep” (2013), „Kafou: Haiti, Art and Vodou” (2012) (z Leah Gordon), „Uneven Geographies: Art and Globalization” (2010) (z TJ Demos), oraz „Star City: The Future Under Communism” (2010) (z Łukaszem Rondudą). Wcześniej przez kilka lat pełnił funkcję niezależnego kuratora, pisarza i wykładowcy kuratorstwa sztuki współczesnej w Royal College of Art. W latach dziewięćdziesiątych był Dyrektorem ds. Wystaw w Centre for Visual Art w brytyjskim Cardiff oraz w galerii sztuki Spacex w Exeter.

Inne wydarzenia z tego cyklu: