Wejście od kuchni
WARSZAWA W BUDOWIE 5

• Wejście od kuchni

Zapraszamy na warsztaty z projektowania kuchni według wzorców kuchni frankfurckiej i inspiracji projektami architektki Barbary Brukalskiej.

Jaką rolę odegrała kuchnia w awangardowej, modernistycznej „rewolucji mieszkaniowej”? Jak zapoczątkowywała proces rozpadu tradycyjnej hierarchii wnętrza mieszkalnego, a co za tym idzie, struktury społecznej i obyczajowości?

W historii architektury modernistycznej w Polsce jednym z ważniejszych doświadczeń była budowa kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu projektu Stanisława i Barbary Brukalskich (realizacja 1929-1932). Najważniejszym jej elementem była wzorcowa kuchnia zaprojektowana w 1927 r. jako model wspólny dla mieszkań 1, 2 i 3-izbowych.

Brukalska w projektach i na rysunkach, umieściła nowoczesną postać kobiecą w kuchni, jako swego rodzaju „modulora/-kę”, skalującą wnętrze , zmieniając w ten sposób myślenie o „roli kobiety w domu”, która od tej pory, nie jest tylko kucharką zesłaną w „przestrzeń kuchenną”, ale Nową Kobietą, młodą i wysportowaną, w samym centrum uwagi. Podczas warsztatów „Wejście od kuchni” architektka wraz z grupą uczestników zmierzy sie z wizjami rewolucyjnych kobiet-architektek, takich jak Barbara Brukalska i Margarete Schutte-Lichotzky.

Warsztaty odbędą się w budynku starej Kotłowni WSM - dziś restauracji i winiarni Kotłownia.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Katarzyna Domagalska

Historyk sztuki, prowadzi fundację młodej kultury hopsiup project zajmującej się min. edukacją architektoniczną i przestrzenną. Ostatnie projekty: Projekt Przedszkole! - warsztaty projektowania przedszkola energooszczędnego dla dzielnicy Żoliborz opracowany podczas konsultacji z dziećmi oraz Klub Sady - cykl spotkań i warsztatów o architekturze Sadów Żoliborskich proj. arch. H. Skibniewskiej. Od 2013 roku wraz z Izbą Architektów RP zajmuje się programem edukacji architektonicznej dla szkół "Kształtowanie Przestrzeni".

Katarzyna Westrych

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej na kierunku Architecture for Society of Knowledge oraz Komunikacji Wizualnej na Politecnico di Milano. Doświadczenie zdobywała w kraju i zagranicą podczas licznych warsztatów międzynarodowych (Sevilla, Lizbona, Florencja), stypendium na La Sapienza (Rzym) oraz pracując m.in. w Carmi e Ubertis i ADM Milano. Dba o detale, bo od nich zależy unikalność każdego projektu. Współzałożycielka pracowni projektowej 370studio (370studio.com).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzania kuratorskieWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
16:00 Warsztaty Mapa architekturyWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
18:00 Seminarium Czego architekci i urbaniści nie wiedzą lepiej? WARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
18:00 Debata Fotografia architektury. Między dokumentem a kreacjąWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
20:00 Film Widzialne dźwięki. Modernizm Juliusa ShulmanaWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
18:00 Wykład Pomysł na Stare MiastoWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy