Płeć strajku
rozmowa

• Płeć strajku

fot. ul. Piotrkowska - Marsz Głodowy (1981), Creative Commons

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie „Płeć strajku”.

Jednym z narzędzi kobiecego oporu jest strajk, którego symbolika i znaczenie w zmienianiu zarówno relacji płci, jak i hierarchii władzy wydają się nie słabnąć. Od strajków przeciwko wyzyskowi i nieludzkim warunkom pracy w amerykańskich i brytyjskich fabrykach na początku XX wieku, poprzez strajk Islandek domagających się równych praw i płac, po Ogólnopolski Strajk Kobiet i strajk blisko 10 milionów kobiet i mężczyzn w Hiszpanii - historia strajków jest częścią opowieści o walce o niepodległość kobiet.

O strajkach opowiadają dwie ważne książki wydane w 2018 roku: „Aleja Włókniarek” Marty Madejskiej oraz „Kontrpubliczności ludowe i feministyczne” Ewy Majewskiej – to one staną się punktem wyjścia do dyskusji o tym, czym jest płeć strajku i co wyróżnia kobiece formy oporu. Rozmawiać będą Marta Madejska, Ewa Majewska i Aleka Polis. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Korolczuk.

Rozmowę otworzy performans Aleki Polis i Magdaleny Dubrowskiej zatytułowany „PROTEST SONGI”.

dr Elżbieta Korolczuk
socjolożka, pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokhomie i w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Bada ruchy społeczne, społeczeństwo obywatelskie, kategorię płci oraz rodzicielstwo, w tym nowe technologie reprodukcyjne. Jest współredaktorką z Renatą E. Hryciuk) książek „Pożegnanie z Matką Polką? Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce” i „Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka”. Dr Korolczuk jest też działaczką społeczną i komentatorką, obecnie działa w Warszawskim Strajku Kobiet, jest honorową członkinią Stowarzyszenia „Dla Naszych Dzieci” i członkinią rady Fundacji „Akcja Demokracja”.

Marta Madejska
z wykształcenia kulturoznawczyni, autorka książki reporterskiej o historii robotnic łódzkiego przemysłu włókienniczego “Aleja Włókniarek” (Wydawnictwo Czarne: Wołowiec 2018); związana ze Stowarzyszeniem Topografie i Łódzką Gazetą Społeczną “Miasto Ł”; pracuje w Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi.

dr Ewa Majewska
filozofka feministyczna i aktywistka, adiunkt na Wydziale Artes Liberales UW. Wykładała na Gender Studies UW, była stypendystką ICI Berlin, IWM w Wiedniu, prowadziła badania w UC Berkeley w USA. Opublikowała książki: "Kontrpubliczności ludowe i feministyczne. Wczesna "Solidarność" i Czarne Protesty" (Warszawa, 2018); "Tramwaj zwany uznaniem. Feminizm i solidarność po neoliberalizmie" (Warszawa 2017), "Sztuka jako pozór? Cenzura i inne formy upolityczniania kultury (Kraków 2013), Feminizm jako filozofia społeczna. Szkice z teorii rodziny" (Warszawa 2009). Współredagowała tomy: "Zniewolony umysł II. Neoliberalizm i jego krytyki" oraz "Futuryzm miast przemysłowych". Jest autorką artykułów i esejów m.in. w: "e-flux", "Signs", "Journal of Utopian Studies", "Jacobin", "Public Seminar", "Przeglądzie Filozoficznym", "Etyce", "Kulturze Współczesnej", "Przekroju" i "Praktyce Teoretycznej".

Aleksandra Polisiewicz
artystka i performerka, tworząca pod pseudonimem Aleka Polis. Ukończyła Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, obecnie jest doktorantką na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Posługuje się medium wideo i fotografii, tworzy również animacje i filmy dokumentalne. Jej prace są często radykalnym głosem feministycznym, queerowym i lewicowym wobec szeroko pojętych systemów kontroli i władzy. Wraz z Ewą Majewską współtworzy kolektyw Syreny TV.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą