ПИСАНКИ ОПОРУ | Pysanky oporu

• ПИСАНКИ ОПОРУ | Pysanky oporu

«Писанки Опору» – це спільні заняття з виготовлення великодніх писанок.

[tekst polski niżej]
Разом ми прикрашатимемо яєчні шкаралупи різнокольоровими барвниками та воском. Обговорюватимемо традиції створення писанок, що існують у Польщі, та в Україні. Майстер-клас «Писанки Опору» є нагодою для спільно проведеного часу, розмов і колективного опрацювання деяких образів, емоцій, досвіду.

Писанки (від слова «писати») - це сирі яйця, оздоблені воском та природними барвниками. Орнаменти наносяться гарячим воском за допомогою писачка (булавки, голки чи спеціального приладу на паличці), до якого прикріплена маленька лієчка з порцією воску. Культура оздоблення яєць воском в слов’янських культурах сягає ще дохристиянських часів.

Майстер-клас буде поділений на два етапи – спершу створимо ескіз писанок на папері, а потім – перенесемо нариси на яєчну шкаралупу за допомогою воску, писачка та барвників. Натхненням для перенесення досвіду війни на оздоблення яєць стануть так звані war rugs – ткані килими в Афганістані, що почали з’являтися в 1970-х роках під час вторгнення СРСР в країну.

Виткані воєнні мотиви були формою спротиву афганській війні, так званій «радянській збройній інтервенції в Афганістані», що тривала від 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року. Килимарі, - в основному жінки, – створювали образи військових, танків, гелікоптерів, зброї. Авторкою циклу майстер-класів є мисткиня – Катажина Войтчак, що працює з метою підтримки жінок з Афганістану, що знаходяться в стані кризи біженців у Греції.
Переклад з польської - Ілля Цалик на замовлення галереї «Арсенал» у Білостоці.

•••

„Pysanky Oporu” to wspólne warsztaty zdobienia jaj – pisanek wielkanocnych, podczas których będziemy zdobić wydmuszki jaj kolorowymi barwnikami i woskiem. Będziemy wspólnie rozmawiać o tradycji pysanek, która istnieje zarówno w Polsce jak i w Ukrainie.

Warsztaty traktujemy jako pretekst do wspólnie spędzania czasu, poznania się. Warsztaty Pysanky Oporu są również okazją na kolektywne przepracowanie niektórych obrazów, emocji, wymiany doświadczeń podczas wspólnego spotkania.
Same pisanki czerpią z tradycji, ludowości i pamięci zbiorowej, proponujemy, aby wykonane Pysanky Oporu opowiadały też swoimi zdobieniami historię obecną, stanowiły zapis emocji bądź obrazów utrwalonych i umacniających się w naszych życiach od 2014.

Pysanky - od pysaty (писати), „pisać” - to surowe jajka wykonane metodą woskową. Wzory są „pisane” gorącym woskiem za pomocą główki szpilki lub specjalnego rylca zwanego pysachokiem (писачок), do którego przymocowany jest mały lejek mieszczący niewielką ilość płynnego wosku. Sztuka zdobienia jaj woskiem (batikiem) w kulturach słowiańskich sięga czasów aż przedchrześcijańskich.

Warsztaty podzielimy na dwa etapy - pierwszy to etap projektowania na papierze wzorów za pomocą kredek i pisaków, a drugi to przeniesienie projektu na skorupkę jajka za pomocą barwników, szpilek i wosku. Punktem wyjścia do przeniesienia doświadczenia wojny na zdobienia jaj, wzory pisanek inspirowane będą tradycją tkania dywanów afgańskich podczas najazdu Związku Radzieckiego na Afganistan w latach 70, tzw. war rugs.

Tkane motywy wojenne stanowiły formę sprzeciwu wobec trwającej wojny afgańskiej, tzw. “radzieckiej zbrojnej interwencji w Afganistanie”, która trwała od 25 grudnia 1979 do 15 lutego 1989 roku. Osoby, głównie kobiety zajmujące się rzemiosłem dywanów tkały wizerunki żołnierzy, czołgów, helikopterów, broni.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

12:00 Piknik ВЕЛИКОДНІЙ СНІДАНОК | Śniadanie wielkanocne MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
11:00 Warsztaty Просто уявіть собі це | Wyobraź to sobieмайстер-клас для дітей | Warsztaty dla dzieci MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
11:00 Warsztaty Спільна Кухня | Wspólna Kuchnia. Warsztaty kulinarne MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Film «Mariupolis» w reż. Mantasa Kvedaravičiusa |Pokaz filmowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Sala na Pańskiej
Pańska 3, Warszawa
18:00 Wydarzenie Юлія Костєрєва: Open Place | Yulia Kostereva: Open Place П’ятниця пополудні | Piątek po południu MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
11:00 Warsztaty Спільна кухня | Wspólna kuchnia Кулінарні майстерні | Warsztaty kulinarne MUZEUM na Pańskiej