Piknik twórczości emocjonalnej
Projekt artystyczny „Revolution”

• Piknik twórczości emocjonalnej

W ramach cyklu Akademia w Parku zapraszamy Was do wzięcia udziału w projekcie pikniku artystycznego “Revolution” przygotowanym przez Daszę Brian i Marię Kruk.

Języki spotkania: polski, białoruski, angielski

Głównym celem spotkania jest refleksja na temat sztuki i rzeczy, które mają na nią wpływ. Można będzie obejrzeć filmy, odpocząć artystycznie i porozmawiać na temat wszystkiego, co ma wpływ na twórczość współczesnych artystów. W ramach spotkania odbędzie się również warsztat malarski z artystką Anastasiją Rydlewską, który pozwoli na przeżycie własnych emocji poprzez sztuki. Anastasia Rydlevskaya, białoruska artystka obecnie mieszkająca w Gdańsku, tworzy głęboko humanistyczną sztukę, która choć uniwersalna, jest bezpośrednio związana z obecną sytuacją polityczną.

Podczas warsztatu ekipa DJ-jów zaprezentuje swoją muzykę dla naszych gości. Po zachodzie słońca odbędzie się pokaz trzech filmów krótkometrażowych projektu artystycznego “Revolution”. Podczas całego spotkania oferujemy dla naszych gości smaczne przekąski i zimne napoje. Spotkanie ma charakter otwarty, lecz by wziąć udział w warsztacie prosimy o wcześniejsze zgłoszenie mailowe na adres: mara.producing@gmail.com

Projekt artystyczny “Revolution” składa się obecnie z dwunastu krótkich filmów artystycznych, poświęconych różnym problemom społecznym i politycznym. Co miesiąc produkujemy nowy film, premiera którego wraz z instalacjami artystów białoruskich i ukraińskich odbywa się pod koniec każdego miesiąca w różnych galeriach warszawskich. Projekt tworzą przebywające na emigracji Białorusinki - reżyserka Dasza Brian i producentka Maria Kruk. Celem projektu jest naświetlanie wydarzeń mających miejsce na Białorusi i Ukrainie oraz umożliwienie artystom pokazywania swoich prac. Jak piszą artystki, to żywa sztuka „tu i teraz”, tworzona w okropnych warunkach. Te prace nie mogą być pokazywane w krajach ojczystych artystów, dlatego ważne jest dla nas, aby białoruska sztuka była pokazywana w tutejszym kontekście a artyści z Ukrainy mieli możliwość prezentowania swoich prac bez świszczących nad głową pocisków.

BEL
ЭМАЦЫЙНА-ТВОРЧЫ ПІКНІК МАСТАЦКАГА ПРАЕКТА „REVOLUTION”
24 ЖНІЎНЯ 2022 ГОДА (СЕРАДА) 18:00

Далучайцеся да нашага пікніка, арганізаванага Музеем сучаснага мастацтва ў Варшаве і мастацкім праектам ”Revolution".

Асноўная мэта сустрэчы - разважаць над мастацтвам і тым, што ўплывае на яго. Вы можаце глядзець фільмы, адпачываць і абмяркоўваць пытанні, якія ўплываюць на працу сучасных мастакоў. На сустрэчы таксама будзе ладзіцца воркшоп рэпрэсаванай мастачкі з Беларусі Анастасіі Рыдлеўскай, які дазволіць вам знайсці спосабы выявіць свае ўласныя эмоцыі праз мастацтва. Падчас воркшопа каманда ді-джэяў прадставіць сваю музыку для нашых гасцей. У канцы сустрэчы вы ўбачыце тры кароткаметражныя фільмы арт-праекта „Revolution”. На працягу ўсёй імпрэзы мы прапануем для нашых гасцей смачныя закускі і напоі. Сустрэча адкрытая, але для ўдзелу ў воркшопе патрабуецца рэгістрацыя праз e-mail.

Каб узяць удзел у воркшопе Анастасіі Рыдлеўскай, дашліце ліст са сваім імем і нумарам тэлефона на mara.production@gmail.com да 23 жніўня.
Мовы сустрэчы: польская, беларуская, англійская, руская.
Месца сустрэчы: Domek Herbaciany

Мастацкі праект „Revolution” - гэта праект, які складаецца з дванаццаці кароткіх мастацкіх фільмаў, прысвечаных розным сацыяльна-палітычным пытанням. Напрыканцы кожнага месяца мы выпускаем новы фільм, прэм'ера якога разам з выставай беларускіх і ўкраінскіх мастакоў праходзіць у розных варшаўскіх галерэях. Праект быў створаны рэпрэсаванымі беларускамі - рэжысёркай Дашай Брыян і прадзюсаркай Марыяй Крук. Мэта праекта - асвятленне падзей, якія адбываюцца ў Беларусі і Ўкраіне. Таксама мы хочам даць мастакам магчымасць паказаць свае творы свету. Гэта жывое мастацтва - ”тут і зараз", якое нараджалася ў жудасных умовах. На жаль, творы не могуць быць паказаныя на Радзіме саміх творцаў, таму для нас важна, каб беларускае мастацтва займела сваю трыбуну ў свабодных краінах. А мастакі з Украіны змаглі паказаць свае творы, на баючыся свісту куляў.

Анастасія Рыдлеўская

беларуская мастачка, якая зараз жыве ў Гданьску. Яе творы можна назваць глыбока гуманістычнымі і нават універсальнымі. Але пры гэтым у іх адлюстраваныя ўсе самыя важныя палітычныя падзеі нашага часу.

Inne wydarzenia z tego cyklu: