Pierwszy Zjazd Koła
Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

• Pierwszy Zjazd Koła

Fot. Andrzej Zborski

[Czarno-biała fotografia przedstawia wnętrze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych]

W siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się pierwszy Zjazd Koła Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół MSN.

Wydarzenie otworzy spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Zaproszenie przyjęli: prof. Krzysztof Szlifirski, współtwórca SEPR, reżyser i realizator dźwięku, akustyk i pedagog, prof. Barbara Okoń-Makowska, pedagożka, pierwsza kobieta zatrudniona na stanowisku realizatorki dźwięku w SEPR, Wojciech Makowski, technik dźwiękowy, szef techniki Polskiego Radia, Elżbieta Sikora, polska kompozytorka mieszkająca we Francji oraz kompozytor prof. Krzysztof Knittel. Spotkanie poprowadzi Robert Jarosz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa jest możliwe przez grupę Koła.

Partnerem spotkania jest Mazowiecki Instytut Kultury, który po części oficjalnej w siedzibie Muzeum na Pańskiej 3 zaprasza do Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA na wspólne słuchanie utworów powstałych w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Koło Sympatyków SEPR zostało zainicjowane jesienią 2021 przez troje członków Zespołu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: Jolantę Woch, Martę Skowrońską-Markiewicz i Pawła Nowożyckiego zainspirowanych przez Zdzisława Rudzkiego, inżyniera, konstruktora, byłego pracownika firmy CENRiT Fonia, uczestnika innego muzealnego projektu. Powołanie Koła jest związane z budową nowej siedziby Muzeum na Placu Defilad, gdzie planowana jest adaptacja do przestrzeni wystawienniczych Muzeum tzw. czarnego pokoju (historycznych pomieszczeń Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia wg projektu Oskara Hansena), która umożliwi pracę współczesnym twórcom i twórczyniom muzyki eksperymentalnej. Dowiedz się więcej.

Dofinansowano ze środków programu „UTW-Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę”.