Odbiorcy, publiczność, ekonomia
Seminarium prof. Nicholasa Ridout

• Odbiorcy, publiczność, ekonomia

Socìetas Raffaello Sanzio, Tragedia Endogonidia B#03. fot. Luca Del Pia

Opierając się na konkretnych realizacjach, Nicolas Ridout zapyta o warunki, w jakich tworzy się współczesny model publiczności.

Celem seminarium będzie zastanowienie się i rozwinięcie nowych sposobów myślenia o relacjach społecznych i ekonomicznych w performansie: Jaki jest potencjał tych relacji i czy możliwa jest zmiana sytuacji, w której zarówno kwestie publiczności, jak i ekonomii są określane gdzie indziej, poza polem samego performansu? Czy w ogóle można mówić o istnieniu takiego miejsca „poza" w sztuce performansu?

Na seminarium obowiązują zapisy. Zgłoszenia składające się z bio (max. 300 słów) i krótkiego uzasadnienia chęci udziału w seminarium (max. 500 słów) prosimy kierować na adres: zapisy@artmuseum.pl z dopiskiem „PUNKTY STYKU” w temacie wiadomości. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 12 lutego.

Nicholas Ridout

Profesor teatru i sztuk performatywnych na uniwersytecie Queen Mary w Londynie. W swoich badaniach naukowych zajmuje się głównie performansem w poszerzonym spectrum teatru, a także związkami pomiędzy teatrem, sztuką żywą, perfmansem i ekonomią, jak również teorią publiczności, sztuką partycypacyjną, pojęciem interkatywności i interpasywności. Jego ostatnie publikacje to: „Amateurs: Theatre, Communism and Love” (Ann Arbor, MI: University of Michigan Press, 2013), „Oman, Culture and Diplomacy” ( z J.Jones, Edinburgh University Press, 2010), „Theatre and Ethics” (Palgrave MacMillan, 2009), a także wspóredaktorem „Contemporary Theatres in Europe: A Critical Companion (London: Routledge, 2006) z J. Kelleher oraz „Stage Fright, Animals, and Other Theatrical Problems” (Cambridge: Cambridge University Press, 2006).