Park Rzeźby na Bródnie. Rozdział II
Paweł Althamer & Grupa Nowolipie, Susan Philipsz, Katarzyna Przezwańska

Paweł Althamer i Grupa Nowolipie, "Sylwia", fot. Bartek Stawiarski

• Park Rzeźby na Bródnie. Rozdział II

Park Rzeźby na Bródnie, zainaugurowany w czerwcu 2009 roku, pomyślany został jako projekt długofalowy, angażujący artystów, mieszkańców dzielnicy, urzędników samorządu i instytucję sztuki czyli Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Bardzo szybko stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych w tej części Europy przestrzeni dla sztuki publicznej. W ubiegłorocznej edycji zrealizowane zostały prace czworga artystów: Pawła Althamera (praca Raj, 2009), Olafura Eliassona (Negative Glacier Kaleidoscope, 2007), Moniki Sosnowskiej (Krata, 2009) oraz Rirkrita Tiravaniji (untitled (overturned teahouse with a coffee maker), 2005).

W 2010 roku Park Rzeźby na Bródnie wzbogacił się o rozbudowany Raj Pawła Althamera – ogród został uzupełniony o nowe gatunki roślin, jak i specjalnie wykonaną z brązu rzeźbę-fontannę (przygotowaną razem z terapeutyczną Grupą Nowolipie, gromadzącą osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane), która została umieszczona w jednym z parkowych stawów. Zrealizowane zostały nowe prace: instalacja dźwiękowa Susan Philipsz (szkocka artystka nominowana w tym roku do nagrody Turnera) oraz interwencje malarskie warszawskiej artystki młodego pokolenia Katarzyny Przezwańskiej. Paweł Althamer przekaże również lokalnej parafii fotografię z mieszkańcami Bródna wykonaną w Raju w 2009 roku.