Noc Kupały: działania z ogniem, muzyką i tańcem
Paweł Althamer, Maria, Aliaksandra Hushcha, Dj Blendmaster Rip

• zdjęcie. Dzieci na świeżym powietrzy, w parku, rysują obrazki w otoczeniu zieleni.

Park Rzeźby na Bródnie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na Noc Kupały, która otworzy letni sezon wydarzeń w Parku Rzeźby na Bródnie. Wydarzenie przygotowane we współpracy z Pawłem Althamerem, Maria, Aliaksandra Hushcha, Dj Blendmaster Rip.

Noc przesilenia letniego obdarzona jest w naszej kulturze aurą niezwykłości. Zwana Nocą Kupały, Sobótką lub „małym sabatem”, zakłada spotkanie i żywiołową celebrację nadejścia lata. Działania na świeżym powietrzu, związane z obrzędem nocy przesilenia, wprowadzą nas w kolejny sezon interwencji artystycznych w Parku Rzeźby na Bródnie.

Wieczorem pokieruje artysta Paweł Althamer, który w swojej praktyce wielokrotnie nawiązywał do mitologii słowiańskich, skutecznie łącząc je z elementami rytuałów współczesnych religii. W ramach przygotowanych przez niego działań rzeźbiarskich będziemy lepić gliniane symbole związane z przesileniem i razem wypalać je w ogniu.

Wejście w czas letniej obfitości uczcimy również poprzez warzone na miejscu ziołowe wywary. Odkrywanie mocy tkwiącej w pospolitych roślinach będzie okazją do zapoznania się z praktykami zielarskimi, w która wprowadzi nas Julia Krupa.

Tradycje związane z Nocą Kupały są silnie obecne również w folklorze białoruskim. W ramach działań ponad granicami, elementy folkloru białoruskiegi pojawią się także w Parku Rzeźby na Bródnie i złożą się na poetycko-muzyczną część wieczornej celebracji przygotowanej przez Marię oraz Aliaksandre Hushcha. Kwestia języka białoruskiego jest jednym z ważnych zagadnień podejmowanych podczas rezydencji artystycznej realizowanej przez MSN w ramach projektu Museum of the Commons.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie set muzyczny przygotowany przez DJ Blendmaster Rip odwołujący się zarówno do tradycji tribal music oraz motywów słowiańskich.

W ramach tradycji związanej z Parkiem Rzeźby lemoniada, kawa, herbata dostępne będą na miejscu w ramach wymiany bezgotówkowej. Działania rozpoczynamy o godzinie 18:00 od przygotowania ogniska i pikniku. W dalszej kolejności pojawią się elementy poetycko-muzyczne, praca z gliną i ziołami. Całość zakończy dj-set w wykonaniu DJ Blendmaster Rip.

Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

12:00 Warsztaty Gobliny i gobelinyWarsztaty z kreatywnego szycia dla młodzieży i dorosłych. Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Warsztaty Dziennik zwany szkicownikiemWarsztaty z prowadzenia szkicownika jako formy notatnika dla młodzieży i dorosłych Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po Parku Rzeźby na BródnieSztuka na świeżym powietrzu! Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Warsztaty Oko/licaMiędzypokoleniowe warsztaty architektoniczne i fotograficzne. Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
13:00 Warsztaty Dziennik zwany szkicownikiemWarsztaty z prowadzenia szkicownika jako formy notatnika dla młodzieży i dorosłych Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
16:00 Oprowadzanie ODWOŁANE: Oprowadzanie po Parku Rzeźby na BródnieSztuka na świeżym powietrzu! Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany