Paranoid Park
Skwer w Pawilonie

• Paranoid Park

kadr z filmu „Paranoid Park”, reż. Gus Van Sant, USA/Francja, 2007, 81 min

Skwer w Pawilonie zaprasza wszystkich swoich fanów oraz miłośników dobrego kina na pokaz legendarnego filmu amerykańskiego reżysera kina niezależnego, Gusa Van Santa, pt. „Paranoid Park”.

Szesnastoletni Alex (Gabe Nevins) mieszka na bogatych przedmieściach Portland, gdzie każdą wolną chwilę poświęca jeździe na deskorolce. Sport jest dla niego odskocznią od codzienności. Z prowadzonego przez chłopaka dziennika można bowiem dowiedzieć się o trapiących go problemach.

Alex przeżywa trudne chwile z powodu rozstania rodziców i nie może liczyć na zrozumienie swej dziewczyny Jennifer (Taylor Momsen), która myśli głównie o seksie. Jak każdy młody deskorolkowiec w okolicy, marzy o dołączeniu do elity, która spotyka się w skateparku znanym jako Paranoid Park. Za namową najlepszego przyjaciela Jareda (Jake Miller) decyduje się w końcu przekroczyć próg deskorolkowej mekki.

Prezentowany tam poziom okazuje się jednak zbyt wysoki i nastolatek ogranicza się do podziwiania wyczynów starszych kolegów. Wkrótce potem nieopodal Paranoid Parku dochodzi do tragicznej śmierci strażnika kolejowego. Nazajutrz w szkole Alexa policja rozpoczyna dochodzenie.

O innych wydarzeniach Skweru w Pawilonie czytaj www.skwer.eu >>