Owen Hatherley. A Guide to the New Ruins
WARSZAWA W BUDOWIE 2

Wiele ze współczesnych projektów artystycznych opiera się na prognozowaniu kierunków w jakich ewoluować może organizm miasta: jego potencjalnych mutacji, wynalazków, innowacji i katastrof.

Także architekci, niejednokrotnie podejmują się „projektowania przyszłości”, antycypując przyszłe wyzwania: klimatyczne, demograficzne czy ekonomiczne. Jaka jest więc przyszłość współczesnych metropolii, jak rozwinąć się może taki chaotyczny urbanistyczny twór jakim jest Warszawa? Kto jest w stanie przewidzieć precyzyjnie tendencje urbanistyczne, miejskie problemy i wyzwania za kilka czy nawet kilkadziesiąt lat? Czy pomóc mogą nam w tym intuicje i domniemania artystów? Czy wskazówek na temat miast jutra powinniśmy szukać w utopiach przeszłości, we współczesnych ruinach, a może w literaturze science-fiction?