Osiedle Przyczółek Grochowski w Warszawie
Niemiecko-Polskie Warsztaty Projektowe

• Osiedle Przyczółek Grochowski w Warszawie

Warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski projektu Zofii i Oskara Hansenów będzie tematem polsko-niemieckich warsztatów projektowych, organizowanych przez Institut für Stadt- und Regionalplanung Technische Universität Berlin i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

W warsztatach weźmie udział 21 polskich i niemieckich studentów, którzy pod kierunkiem prof. Sławomira Gzella, Floriana Hutterera, Prof. Elke Pahl-Weber oraz Katarzyny Kierczyńskiej-Królikowskiej podejmą próbę „odczarowania” osiedla, będącego przedmiotem wielu miejskich legend.

Osiedle wybudowane w latach 1968-73 stanowiło próbę wprowadzenia w życie koncepcji Linearnego Systemu Ciągłego - zastąpienia centrycznych miast wielokilometrowymi pasmami mieszkalnymi rozciągającymi się od morza do Tatr. Taka zmiana w sposobie projektowania miast miała zagwarantować wszystkim mieszkańcom równy dostęp do natury, kultury i infrastruktury miejskiej. Półtorakilometrowe, meandrujące zabudowania Przyczółka Grochowskiego miały częściowo realizować tę utopijną wizję. Niedostatki przemysłu budowlanego czasów PRL i liczne odstępstwa od projektu sprawiły jednak, że osiedle szybko zyskało złą sławę.

Uczestnicy warsztatów zmierzą się na nowo z przestrzenią osiedla i w tworzonych podczas warsztatów projektach podejmą próbę jego rewitalizacji w duchu hansenowskich koncepcji. Warsztaty towarzyszą konferencji „Oskar Hansen - Otwieranie modernizmu”.