Oprowadzanie po wystawie Zofii Rydet śladami projektu „Coś, co zostanie”

• Oprowadzanie po wystawie Zofii Rydet śladami projektu „Coś, co zostanie”

fot. materiały organizatorek

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Zofii Rydet „Zapis” śladami projektu „Coś, co zostanie”, w towarzystwie Agnieszki Pajączkowskiej, Poli Rożek i Joanny Mikulskiej.

Kim są osoby na zdjęciach? Czy jeszcze żyją? Czy widzieli te fotografie? Czy ktoś z nich pamięta Zofię Rydet? Jak wyglądały jej spotkania z mieszkańcami fotografowanych domów?
Zapraszamy do przyjrzenia się wystawie „Zapis” przez pryzmat wspomnień zebranych w trakcie spotkań z częścią sfotografowanych osób lub z ich krewnymi i sąsiadami.

„Coś, co zostanie” to lokalne działania fotograficzne wokół „Zapisu socjologicznego” Zofii Rydet. Wydrukowaliśmy wybrane zdjęcia i z plikami odbitek pojechaliśmy do kilku miejscowości - Chochołowa, Płazy, Wygiełzowa, Babic, Brzezin Kieleckich, Zalipia, Białego Dunajca i Markowej. Odszukiwaliśmy osoby, które fotografowała Rydet – stwarzaliśmy sytuacje, w których rozpoznawali samych siebie lub swoich bliskich na zdjęciach wykonanych ponad 30 lat temu. Wręczaliśmy odbitki, które nabierały w ich rękach znaczenia rodzinnej pamiątki. Odbyliśmy dziesiątki spotkań i rozmów, ustalaliśmy imiona, nazwiska, rekonstruowaliśmy rodzinne historie, zbieraliśmy wspomnienia związane z rzeczami, miejscami i osobami widocznymi na zdjęciach. Porównywaliśmy współczesną topografię miejscowości z dokumentacją fotograficzną, próbowaliśmy odtwarzać sposób, w jaki Zofia Rydet działała na miejscu, odkrywaliśmy nieścisłości lub błędy w opisie fotografii, tropiliśmy relacje pomiędzy kolejnymi klatkami negatywu. Użyliśmy „Zapisu” jako narzędzia z obszaru animacji kultury – we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury przeprowadziliśmy warsztaty fotograficzne dla młodzieży, która wykonała współczesne fotografie mieszkańców miejscowości. Prezentacje i wystawy współczesnych zdjęć stały się kolejną okazją do spotkania i rozmów.

Projekt „Coś, co zostanie. Lokalne działania fotograficzne wokół Zapisu socjologicznego Zofii Rydet jest realizowany przez Fundację im. Zofii Rydet dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Warsztaty Sposoby patrzenia na fotografięWarsztaty dla dorosłych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskimтур с экскурсоводом на русском языке Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
14:30 Warsztaty Człowiek jako podmiot i przedmiot sztukiWarsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Oprowadzanie „Zapis” – ale czego? Oprowadzanie tematyczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimPo wystawie „Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa