Alicja Bielak oprowadza po wystawie
„Opowieści okrutne"

• [zdjęcie 3 osób patrzących na prace wiszące na białej ścianie muzeum]

fot. Sisi Cecylia

Zapraszamy na oprowadzanie Alicji Bielak po wystawie w Muzeum nad Wisłą: „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy”.

„Opowieści okrutne” to pierwszy tak przekrojowy pokaz prac Aleksandry Waliszewskiej. Na wystawie jej bogatą twórczość zestawiono z historycznymi dziełami innych artystów z Europy Wschodniej i krajów bałtyckich. Dzięki temu można spojrzeć w szerokim kontekście na zajmujące artystkę baśniowe motywy, apokaliptyczne scenariusze i przesiąknięte znaczeniami bałtosłowiańskie krajobrazy: lasy i mokradła, zagubione autostrady, ponure przedmieścia. Pracami Waliszewskiej wydaje się rządzić logika snów, a środkiem obrazowania jest metafora, która odnosi do pierwotnych emocji: miłości, pożądania i lęku przed śmiercią.

Alicja Bielak

Jest historyczką kultury nowożytnej, wykładała na Wydziale „Artes Liberales” UW, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Specjalizuje się w historii książki i emblematyce. Opracowała edycje krytyczne kilku tekstów dawnych: J.E. Minasowicz, „Pochwała Niczego przypisana Nikomu. Pochwała Czegoś przypisana Komuś" (2015), M. Hińcza, „Plęsy Aniołów" (2019) i nieznane „Szkice emblematów" T. Tretera odnalezione w rękopisie (2021). Obecnie pracuje nad anglojęzyczną monografią poświęconą polsko-litewskim emblematom medytacyjnym w XVI-XVIII w.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku/Guided tour in English MUZEUM nad Wisłą