Oprowadzanie po wystawie
Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy

• [Portret blondwłosej dziwczyny przypominający portret autorstwa Petrusa Chirstusa. Na jej prawym policzku dziewczyny mały portrecik wiedźmy]

Aleksandra Waliszewska, bez tytuły, dzięki uprzejmości artystki

Zapraszamy na oprowadzanie Iwo Tulei – po wystawie w Muzeum nad Wisłą: „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy”.

Iwo Tuleya na wystawę w MSN-ie trafił, pisząc esej o obrazie z okładki katalogu Aleksandry Waliszewskiej. Studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademii Willema de Kooninga w Rotterdamie. Próbuje być jak Heinrich Schliemann, ale niszczyć mniej rzeczy.

„Opowieści okrutne” to pierwszy tak przekrojowy pokaz prac Aleksandry Waliszewskiej. Na wystawie jej bogatą twórczość zestawiono z historycznymi dziełami innych artystów z Europy Wschodniej i krajów bałtyckich. Dzięki temu można spojrzeć w szerokim kontekście na zajmujące artystkę baśniowe motywy, apokaliptyczne scenariusze i przesiąknięte znaczeniami bałtosłowiańskie krajobrazy: lasy i mokradła, zagubione autostrady, ponure przedmieścia. Pracami Waliszewskiej wydaje się rządzić logika snów, a środkiem obrazowania jest metafora, która odnosi do pierwotnych emocji: miłości, pożądania i lęku przed śmiercią.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku/Guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie экскурсия по выставке на русском языкеOprowadzanie po wystawie w języku rosyjskim MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie„Opowieści okrutne” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie„Opowieści okrutne” MUZEUM nad Wisłą