Olga Drenda oprowadza po wystawie
„Opowieści okrutne"

• Olga Drenda oprowadza po wystawie

Aleksandra Waliszewska, bez tytułu, 2021, olej na płótnie, 50×73 cm

Zapraszamy na oprowadzanie Olgi Drendy – pisarki, eseistki, Ducholożki po wystawie w Muzeum nad Wisłą: „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy”.

„Opowieści okrutne” to pierwszy tak przekrojowy pokaz prac Aleksandry Waliszewskiej. Na wystawie jej bogatą twórczość zestawiono z historycznymi dziełami innych artystów z Europy Wschodniej i krajów bałtyckich. Dzięki temu można spojrzeć w szerokim kontekście na zajmujące artystkę baśniowe motywy, apokaliptyczne scenariusze i przesiąknięte znaczeniami bałtosłowiańskie krajobrazy: lasy i mokradła, zagubione autostrady, ponure przedmieścia. Pracami Waliszewskiej wydaje się rządzić logika snów, a środkiem obrazowania jest metafora, która odnosi do pierwotnych emocji: miłości, pożądania i lęku przed śmiercią.

Olga Drenda
Ur. 1984, pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Autorka książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii Esej) oraz rozmów „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Książka o miłości” (wspólnie z Małgorzatą Halber), a także tekstów do antologii „Delfin w malinach”, „Prognoza niepogody” i „Hourras et désarrois. Scènes d'une guerre culturelle en Pologne”. Autorka esejów towarzyszących wystawie „Marzenia wiosenne” (Galeria Biała, Lublin) i fotografiom Łukasza Rusznicy z cyklu „Subterranean River”. Prowadziła podcast o folklorystyce „Ducholożka na tropie”. Od 2013 roku prowadzi stronę poświęconą widmom epoki transformacji. Obecnie pracuje nad kolejną książką.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku/Guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie„Opowieści okrutne” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie„Opowieści okrutne” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieOpowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie экскурсия по выставке на русском языкеOprowadzanie po wystawie w języku rosyjskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie„Opowieści okrutne” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie„Opowieści okrutne” MUZEUM nad Wisłą