Oprowadzanie po wystawie
„Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy”

• Oprowadzanie po wystawie

Marian Wawrzeniecki, Ujarzmiony, ok. 1910, olej na płótnie, dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie

Zapraszamy na oprowadzanie Antoniego Starowieyskiego po wystawie „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy”.

„Opowieści okrutne” to pierwszy tak przekrojowy pokaz prac Aleksandry Waliszewskiej. Na wystawie jej bogatą twórczość zestawiono z historycznymi dziełami innych artystów z Europy Wschodniej i krajów bałtyckich. Dzięki temu można spojrzeć w szerokim kontekście na zajmujące artystkę baśniowe motywy, apokaliptyczne scenariusze i przesiąknięte znaczeniami bałtosłowiańskie krajobrazy: lasy i mokradła, zagubione autostrady, ponure przedmieścia. Pracami Waliszewskiej wydaje się rządzić logika snów, a środkiem obrazowania jest metafora, która odnosi do pierwotnych emocji: miłości, pożądania i lęku przed śmiercią.

Antoni Starowieyski urodził się w 1973 roku w Warszawie, gdzie nadal mieszka i pracuje. Studiował w latach 1992–97 na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Stefana Gierowskiego oraz prof. Jarosława Modzelewskiego. Jest profesorem na Wydziale Malarstwa w ASP w Warszawie. Prezentował swoje obrazy wystawach indywidualnych m.in. w Galerii XXI, Galerii Promocyjnej, Galerii Szydłowski. W trakcie oprowadzania odniesie się do twórczości Aleksandry Waliszewskiej oraz do innych artystów prezentowanych na wystawie, w szczególności do obrazów Mariana Wawrzenieckiego.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku/Guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie„Opowieści okrutne” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie„Opowieści okrutne” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Olga Drenda oprowadza po wystawie„Opowieści okrutne" MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie„Opowieści okrutne” MUZEUM nad Wisłą