Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia”

• Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia”

Thao-Nguyen Phan, Człowiek spoglądający w stronę ciemności, 2014 kurtyna z materiału jutowego barwionego indygo, jedwab, haft ręczny, dokument w ramce, fotografia. Dzięki uprzejmości artystki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie towarzyszące wystawie „Bestia, bóg i linia. Splot wiedzy, religii i sztuki w regionie Azji i Pacyfiku”, które poprowadzi Joanna Miakota, wolontariuszka Muzeum.

Punktem wyjścia spaceru będzie praca Thao-Nguyen Phan pod tytułem „Człowiek spoglądający w stronę ciemności: wykonana ręcznie kotara, wypleciona przez tajskie kobiety z juty – najtańszego i jednego z najbardziej trwałych materiałów. Zafarbowana na kolor indygo – odcień błękitu, który kojarzony jest z morzem, egzotyką i luksusem.

Thao Nguyen Phan, pochodząca z Wietnamu autorka pracy, opowiada sytuacje codzienne związane z wydarzeniami historycznymi. Przepisuje wielkie wydarzenia na małe narracje. Inspiracje czerpie z literatury i filozofii. Jest członkinią trójosobowego kolektywu Art Labor działającego w Ho Chi Minh, dawnym mieście Sajgon.

Wypleciona z juty kotara opowiada o japońskiej okupacji Wietnamu z czasów II wojny światowej, kiedy zakazano uprawy ryżu i nakazano hodować jutę – materiał z którego produkowano worki na żywność oraz na umocnienia zbrojne. W wyniku głodu zmarło wówczas około 2 miliony Wietnamczyków. Na kotarze widoczne są niepozorne sylwetki ludzkie w codziennych sytuacjach. Kotara jest lekka i zwiewna, a autorka pracy chętnie przywołuje inspiracje poezją.

Spotkania skierowane jest do osób dorosłych. Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę, nie obowiązują zapisy. Spotkanie potrwa około godziny. Spotykamy się przy recepcji w Muzeum nad Wisłą.

Joanna Miakota w ramach programu Działaj z Muzeum współpracuje z archiwum MSN i angażuje się działania skierowane do publiczności.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: