Oprowadzanie Łukasza Rondudy
Wystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ”

• Oprowadzanie Łukasza Rondudy

Zapraszamy na oprowadzanie Łukasza Rondudy po wystawie „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ”.

Wystawa Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów prezentuje filmy o kobietach zrobione przez kobiety. Składają się na nią stylistycznie zróżnicowane prace z gatunku non-fiction, w tym film dokumentalny, eksperymentalny, sztuka wideo, film edukacyjny i eseje filmowe. Twórczynie osadzone są w różnorodnych kontekstach geograficznych: północna i południowa Ameryka, Azja, Australia, Europa Zachodnia, kraje dawnego bloku wschodniego.

Większość prac powstawała od lat 70. do 90., w czasach, gdy ruch wyzwolenia kobiet zyskiwał międzynarodowy zasięg. Wiele z nich – jako wyraz feministycznego aktywizmu, inne – poza jakimkolwiek zorganizowanym ruchem społecznym. Jeszcze inne zostały stworzone przez kobiety, które nie identyfikowały się z feminizmem, nawet jeśli w swoich filmach poruszały istotne dla niego zagadnienia. Wystawa składa hołd pionierkom kina kobiecego, a kwestie, które ich prace poruszają, przypominają o palących problemach współczesności.

Łukasz Ronduda – reżyser, scenarzysta, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Reżyser i scenarzysta filmu "Performer" (2015), inspirowanego życiem Oskara Dawickiego (nagrodzony w trakcie Berlinale 2015 nagrodą Think: Film Award, prezentowany w londyńskim Tate Modern). Reżyser filmu "Serce miłości" (2017) o związku artystów Wojciecha Bąkowskiego i Zuzanny Bartoszek. Film miał swoją premierę na Berlinale oraz w sekcji Bright Future na Rotterdam Film Festival. Reżyser i scenarzysta filmu "Wszystkie nasze strachy" (2021) inspirowanego życiem i sztuką Daniela Rycharskiego. Film miał premierę w ramach konkursu głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni gdzie zdobył Złote Lwy (2021).

Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor książek „Strategie subwersywne w sztukach medialnych”. „Sztuka polska lat 70. Awangarda”, „Polska Nowa Fala. Historia zjawiska, którego nie było” (wspólnie z barbarą Piwowarską), „Kino-Sztuka” (wspólnie z Jakubem Majmurkiem) „Historia Filmu Awangardowego” (wspólnie z Gabrielą Sitek), “Oświecenie czyli tu i teraz” (wspólnie z Tomaszem Szerszeniem). Razem z Łukaszem Gorczycą napisał powieść „W połowie puste”.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Warsztaty Zrób to sama! Wizerunek ciała w ruchomych obrazachpraktyczne warsztaty wideo dla młodzieży 18+ MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
19:00 Wykład Feministyczne historie filmu niefabularnego z Ameryki Południowej Wykład Isabel Seguí MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Gabrieli SitekWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
19:00 Wykład What a Woman Made. Kobiece wideo w Polsce lat 70. Wykład Mariki Kuźmicz MUZEUM nad Wisłą