Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
„Pomnikomania”

  • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

    Łukasz Surowiec, "Licznik Długu", 2019 (wizualizacja jednego z prototypów pomników stworzonych na festiwal WARSZAWA W BUDOWIE)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Pomnikomania” zorganizowanej w ramach 11. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Po co stawiać kolejne pomniki? I po co robić kolejną pomnikową wystawę? Czy to medium nie jest przestarzałe? A przede wszystkim: czy w obliczu tylu konfliktów wokół monumentów nie warto raz na zawsze porzucić tej formuły?

Na te pytania odpowiedzi szukają kuratorzy tegorocznej 11. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: Łukasz Zaremba i Szymon Maliborski. W niedzielę, 6 października 2019 roku, o godz. 16:30 oprowadzą oni po wystawie zorganizowanej w Pawilonie Architektury ZODIAK oraz na placu przed budynkiem.

Szymon Maliborski

historyk sztuki i kulturoznawca, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od 2015 roku współtworzy festiwal WARSZAWA W BUDOWIE. Zainteresowany praktyką zaangażowaną i modelami współpracy ze społecznościami lokalnymi. W latach 2014–2018 związany z projektem Muzeum na Open’erze: m.in. współkurator wystawy 140 uderzeń na minutę. Kultura rave i sztuka w latach 90. w Polsce (2016, 2017), kurator wystawy Jutro będzie wojna? (2018). Współpracował m.in. z Galerią Labirynt (współkurator wystawy Communis – renegocjacje wspólnoty, 2016), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ArtBoom Festival. Publikował m.in. w magazynach „Szum” i „Obieg” oraz w tomach zbiorowych. Od 2014 roku pracuje z Danielem Rycharskim przy kolejnych projektach i działaniach, m.in. w Kurówku i Sierpcu; kurator wystawy Daniela Rycharskiego Strachy (2019).

Łukasz Zaremba

kulturoznawca, badacz kultury wizualnej, tłumacz, pracownik naukowy Instytutu Kultury Polskiej UW, redaktor pisma „Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej". Autor książki Obrazy wychodzą na ulice i współautor tomów Kultura Wizualna w Polsce (wyd. bęc zmiana) oraz podręcznika Antropologia Kultury Wizualnej (wyd. WUW). Autor przekładów książek W.J.T. Mitchella, Hito Steyerl, Nicholasa Mirzoeffa i Jonathana Crary'ego. Stypendysta FNP START i Stypendium Ministra Nauki dla Wybitnych Młodych Naukowców. W roku akademickim 2019/2020 prowadzi badania w John Hope Franklin Humanities Institute na Duke University.

Zobacz także:

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
18:00 Dyskusja Dominujące, przeciętne i przeoczonejakie pomniki budują warszawski krajobraz? ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Poniedziałkowe oprowadzaniepo wystawie „Pomnikomania” ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
17:00 Warsztaty Przestrzeń miejska przestrzenią edukacjiWarsztaty dla środowiska edukacyjnego ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Wtorek z pomnikamiOprowadzanie po wystawie „Pomnikomania” ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
15:00 Spacer Fotospacer z Rafałem Milachem ul. Filipiny Płaskowickiej w Warszawie
,
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie w języku angielskimpo wystawie „Pomnikomania” ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Czwartek w ZodiakuOprowadzanie po wystawie „Pomnikomania” ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
Cykl Dominika Olszowy „Kamyk na dnie galarety”Performans w wykonaniu Jerzego Klonowskiego ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie„Pomnikomania” ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa