Oprowadzanie kuratorskie
Anka Ptaszkowska. Przypadkiem

• Ank Ptaszkowska z Edwardem Krasińskim

Anka Ptaszkowska i Edward Krasiński w domu w Zalesiu, pierwsza połowa lat 60., fot. Eustachy Kossakowski, MSN

Zapraszamy na cykl oprowadzań kuratorskich po wystawie „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem". Kuratorka oraz osoby z zespołu przygotowujacego wystawę, a także zaproszeni goście, przybliżą publiczności najważniejsze postaci z konstelacji osób, z którymi pracowała i przyjaźniła się bohaterka wystawy.

Eksperyment i przygodę ceni bardziej niż praktyczne cele. Jej niechęć do sztywnych ról społecznych i konwencji odpowiada za ulotny charakter podejmowanych przez nią inicjatyw. Z tą nieciągłością w życiu zawodowym kontrastuje jej wieloletnie i całkowite zaangażowanie w twórczość bliskich jej artystek i artystów. Potrafi włączać innych w najbardziej nieprawdopodobne przedsięwzięcia. Wśród wspieranych przez nią twórców są artyści znani z historii sztuki, jak i postacie, których związki ze sztuką były krótkotrwałe lub „wolne”. A więc także artyści funkcjonujący na marginesie – zarówno społecznym, jak i świata sztuki – jak Krzysztof Niemczyk czy André du Colombier. Ich bezwarunkowe dążenie do wolności jest bliskie anarchistycznemu usposobieniu Ptaszkowskiej.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Екскурсія українською мовоюOprowadzanie w języku ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
17:00 Warsztaty Czego nie widać w sztuce I Oprowadzanie z audiodeskrypcją MUZEUM nad Wisłą
17:00 Warsztaty Sztuka w całym spektrum I Oprowadzanie po wystawie MUZEUM nad Wisłą
11:00 Warsztaty Integracyjne warsztaty rodzinne z Martą Nadolle MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
17:30 Oprowadzanie Muzeum TYLKO dla nauczycielek i nauczycielioprowadzanie dla osób uczących MUZEUM nad Wisłą