Oprowadzanie Gabrieli Sitek
Wystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ”

• Oprowadzanie Gabrieli Sitek

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów”. Z publicznością spotka się Gabriela Sitek – selekcjonerka i kuratorka Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity, który jest parterem wystawy.

W ramach oprowadzania położony zostanie nacisk na interdyscyplinarny charakter filmu dokumentalnego jako narzędzia ekspresji twórczej kobiet, eksponujący krytyczny potencjał ruchomych obrazów. Podkreślony zostanie aspekt tworzenia (auto)reprezentacji kobiet w kontekście estetycznym i etycznym. Zwrócona zostanie uwaga na strategie eksponowania różnorodności przedstawienia kobiet wobec pustego ekranu i archiwum oraz praktyk jego zamieszkiwania.

Gabriela Sitek – doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Selekcjonerka i kuratorka Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, kuratorka programów edukacyjnych (m.in. „Akademii filmu awangardowego” z Łukaszem Rondudą). Współredaktorka książki „Historie filmu awangardowego” (2020, z Łukaszem Rondudą). W 2022 roku brała udział w rezydencji badawczej Living Archive organizowanej przez Arsenal – Institute for Film and Video Art w Berlinie. Publikowała teksty m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Pleografie”, „Kinie”.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
19:00 Wykład What a Woman Made. Kobiece wideo w Polsce lat 70. Wykład Mariki Kuźmicz MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Joanny Kos-KrauzeWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
19:00 Debata TWÓRCZYNIE NON-FICTION 50 LAT PÓŹNIEJRozmowa MUZEUM nad Wisłą