Oprowadzanie choreograficzne po wystawie „Sąsiedzi”

  • Oprowadzanie choreograficzne po wystawie „Sąsiedzi”

    fot. Kuba Mozolewski

Odwróćmy twarz na Wschód. Co tak naprawdę mamy przed sobą, gdy popatrzymy z uwagą? Jak daleko sięga nasze spojrzenie? Czy współcześnie ta odległość się zmienia? Czy Wschód nie staje się już bliższy niż na wyciągnięcie ręki? Po co zatem możemy sięgnąć i z czym wejść w bezpośredni kontakt?

Proponowana ścieżka oprowadzania po wystawie „Sąsiedzi” to stawianie kroków szlakiem aktualnych wątków najnowszej historii Ukrainy i wsłuchiwanie się w jej echa. Kroki te zaprowadzą nas na peryferia oraz do różnie ulokowanych centrów wydarzeń – pokazanych i opowiadanych przez ukraińskich i polskich artystów. Jako przewodnik wykorzystamy to, co materialne i to, co dokumentalne. Przejdziemy się wspólnie oraz osobno, raz gubiąc, a raz odnajdując to, co ciekawi. Poprowadzi nas to ku Obcemu, które w końcu zacznie emanować bliskością i mieszać kolory różnych flag.

Format oprowadzania jest propozycją choreografii doświadczeń gości Muzeum oraz sytuacji, jaką jest oprowadzanie muzealne. Wychodzi od potrzeby rozszczelniania znanych struktur i zabawy relacją mówiąca-słuchacze. Cel oprowadzania pozostaje w zasadzie taki sam - goście poznają narrację 10. edycji festiwalu Warszawa w Budowie, a przewodniczka zostanie wysłuchana. 

Oprowadzanie poprowadzi choreografka i absolwentka antropologii kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Mary Szydłowska.

Mary Szydłowska

choreografka i antropolożka, rozpoczęła swoją praktykę ruchową w latach 2010-2012 w krakowskich klubach Krzysztofory i Bomba. Ukończyła kurs choreografii eksperymentalnej w kolektywie Centrum w Ruchu (2016) w Warszawie oraz otrzymała stypendium wymiany studenckiej od School of New Dance Development w Amsterdamie (2017). Uczestniczyła w licznych warsztatach tanecznych w Polsce i za granicą oraz performensach pokazywanych m.in. w Galerii Studio i lokal30. Zajmuje się dokumentacją praktyk choreograficznych we współpracy z Fundacją Burdąg, kolektywem Centrum w Ruchu i Zachętą Narodową Galerią Sztuki (wystawa „Lepsza Ja”).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
18:00 Warsztaty Granice obcości – języki inności: szaleńcy, czarownice i ludzie o psich głowach. Warsztaty dla młodzieży Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
13:00 Warsztaty Latające talerze? Działania rodzinne Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
16:00 Sympozjum Dekonstrukcja antykomunizmu. Sympozjum«Деконструюючи антикомунізм». Симпозіум MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
19:00 Film „Ceremonia”. Pokaz filmu i wykład Phila CollinsaПоказ фільму «Церемонія» та розмова з Філом Коллінзом MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sąsiedzi”Кураторська екскурсія фестивальною виставкою «Сусіди» Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa