Oprawadzanie kuratorskie po wystawie z udziałem aktywistów miejskich
WARSZAWA W BUDOWIE 14

• Widok na pawilon Muzeum nad Wisłą.

Zapraszamy na cotygodniowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Walka o ulice” w ramach 14. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE z udziałem Wojciecha Surały, Justyny Orchowskiej i Tomasza Fudali.

Tytuł wystawy festiwalowej został zapożyczony z książki „Walka o ulice", w której amerykańska aktywistka miejska Janette Sadik-Khan pisała: „Podstawowa zasada organizacji ruchu znana jest od stu lat i do tej pory była ignorowana przez planistów. Głosi, że skutki zależą od tego, co zbudujesz. Więcej pasów ruchu, to więcej samochodów”. Osią festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE jest pytanie o uniwersalne projektowanie ulic tak, by były dostępne i przyjazne dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Wychodzimy z założenia, że na ulicach Warszawy zmieścimy się wszyscy.
W debatach i spotkaniach festiwalowych będziemy dyskutować o możliwych kierunkach rozwoju miast wobec kryzysu klimatycznego, m.in.: ochronie i sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu w mieście na rzecz komunikacji zbiorowej i pieszych oraz bezpiecznej i ekologicznej mobilności. Na przyszłość miast będą mieć wpływ zarówno projektanci systemowych rozwiązań, jak i ich użytkownicy.

*Wstęp w cenie biletu: 15 zł

Justyna Orchowska – doktor nauk społecznych, socjolożka, aktywistka miejska. Adiunktka w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini Stowarzyszenia Miasto jest Nasze. Autorka książki „Białe plamy. Mieszkańcy Warszawy o usługach publicznych" (Scholar, 2022).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

17:00 Oprowadzanie Oprawadzanie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
18:00 Debata Jak zakończyć walkę o ulice? O projektowaniu uniwersalnym miastaWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielskuWASZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮOprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprawadzanie kuratorskie po wystawie z udziałem artystów i studentów Uniwersytetu SWPSWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Mechanizmy natury. Zdziczenie i zarastanie miasta. Spotkanie z Joanną Rayss i Wojciechem JanuszczykiemWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
11:00 Warsztaty ODWOŁANE | Zielone ulice. Warsztat rodzinnyWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
12:00 Oprowadzanie Maria Sołtys oprowadzaWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą