Otwarcie wystawy „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy”

• Otwarcie wystawy „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy”

Zapraszamy do Muzeum nad Wisłą na otwarcie wystawy „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy” w piątek, 3 czerwca o godz. 18:00.

„Opowieści okrutne” to pierwszy tak przekrojowy pokaz prac Aleksandry Waliszewskiej. Bogatą twórczość artystki zestawiono z historycznymi dziełami symbolistów z Polski, krajów bałtyckich, Czech i Ukrainy. Wystawa pozwala spojrzeć w szerokim kontekście na zajmujące Waliszewską baśniowe motywy, apokaliptyczne scenariusze i przesiąknięte znaczeniami krajobrazy: lasy i mokradła, zagubione autostrady, ponure przedmieścia.

Program otwarcia

Koncert Pawła Romańczuka / Małe Instrumenty

After party w Palomie nad Wisłą z setami didżejek:
Kochliwa Magda (Magda Dubrowska)
Facheroia
Caline with C
Dodomundo

DJ Kochliwa Magda to didżejskie wcielenie Magdy Dubrowskiej, autorki muzyki i tekstów, basistki i wokalistki znanej z takich zespołów jak Nanga, Gang Śródmieście czy Utrata Skład. Podczas wernisażowego wieczoru zaprezentuje autorską selekcję z domieszką live act’u.

Facheroia jest DJ-ką z Krymu, która obecnie mieszka w Warszawie. Jej reputacja na polskiej scenie rośnie z każdym rokiem za sprawą znakomitej selekcji house’u, garage’u i muzyki electro. Jest również związana z KEM-em – przestrzenią projektową skupiającą się na praktykach choreograficznych i performatywnych m.in. poprzez organizowanie cyklicznych wydarzeń queerowych.

Caline with C – litewska didżejka, artystka dźwiękowa, performerka i badaczka mieszkająca w Hadze, gdzie studiuje sonologię. Obecnie pracuje nad interaktywnymi instalacjami dźwiękowymi wykorzystującymi interface mózgowo-komputerowy.

Dodomundo – litewska didżejka, której sety czerpią z wysokoenergetycznego grime'u, r'n'b i post-klubowej niesamowitości.

Paweł Romańczuk / Małe Instrumenty – Paweł Romańczuk (ur.1975), muzyk, kompozytor, od 2006 roku rozwija poszukiwania w dziedzinie nietypowych źródeł dźwięku. Założyciel wrocławskiej grupy Małe Instrumenty, w ramach której realizuje własne potrzeby artystyczne. Jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Buduje własne instrumenty, konstrukcje grające, tworzy instalacje dźwiękowe. W 2010 roku opublikował pierwsze opracowanie historii toy piano. W 2013 napisał podręcznik „Domowe eksperymenty z instrumentami muzycznymi” wydany wraz z albumem Małych Instrumentów „Samoróbka” poświęcony edukacji w zakresie własnoręcznego budowania eksperymentalnych instrumentów muzycznych. Prowadzi warsztaty, prezentacje, wykłady i wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku/Guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
13:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie„Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie MUZEUM nad Wisłą
18:00 Premiera książki Diable SprawyCzym się karmi sztuka Aleksandry Waliszewskiej? MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzania Екскурсія українською мовою Oprowadzanie po ukraińsku MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie MUZEUM nad Wisłą