Opowieści bródnowskie
Spotkanie wokół prac Pawła Althamera i Youssoufa Dary

• Opowieści bródnowskie

Paweł Althamer, Youssouf Dara, \"Toguna\", Park Rzeźby na Bródnie, fot. B. Stawiarski

W każdą wakacyjną sobotę od godziny 16:00 przy Domku Herbacianym w Parku Rzeźby na Bródnie będą odbywały się spotkania na temat sztuki nowoczesnej pod wspólną nazwą „Opowieści bródnowskie”.

Tym razem opowieść będzie dotyczyła „Toguny” i „Domku herbacianego”.

Pierwszy obiekt architektoniczny to projekt będący efektem współpracy Pawła Althamera z afrykańskim rzeźbiarzem Youssufem Darą. Jest konsekwencją wieloletniej fascynacji Althamera kulturą Dogonów, afrykańskiego ludu zamieszkującego południowo-środkowe Mali w Afryce Zachodniej. Althamer postanowił zaprosić Darę do Warszawy ze specjalną misją – wzniesienia „społecznej architektury” w oparciu o afrykańską tradycję. Istotnym miejscem dla ludów dogońskich jest bowiem toguna – drewniana wiata o grubym dachu, oparta na rzeźbionych kolumnach, miejsce spotkań i narad męskich mieszkańców wioski.

„Domek herbaciany” to wykonana przez Pawła Alhamera replika rzeźby tajskiego artysty Rirkrita Tiravanijii „Bez tytułu (przewrócony domek herbaciany z ekspresem do kawy)”, która stała w tym samym miejscu – po środku Parku Rzeźby na Bródnie w latach 2009- 2010.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Wójcik - kulturoznawca, członek Wydawnictwa 40 000 Malarzy, autor tekstów o niezależnej muzyce improwizowanej na portalu Jazzarium.pl, a ostatnio także popupmusic.pl. Z Muzeum Sztuki Nowoczesnej współpracuje od września 2012.

Inne wydarzenia z tego cyklu: