„Opowieść środkowego palca”
performans Martyny Miller

• „Opowieść środkowego palca”

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie włącza się w Marsz 100 Flag i świętowanie zdobycia praw wyborczych przez kobiety performansem Martyny Miller zatytułowanym „Opowieść środkowego palca”.

Praca jest częścią projektu Prc Gestural Revival, prowadzonego przez TYNA collective (Martyna Miller, Tina Keserović) od 2016 roku (prcgesturerevival.tumblr.com).

„Jako uczestniczka Marszu 100 Flag zapraszam na performans o geście, którego nauczyłam się od bałkańskich kobiet. Gest ten, według mojego odczytania, ma potencjał, aby przełamywać dychotomię pomiędzy prywatnym i publicznym, intymnym i systemowym. Stosuję go jednocześnie jak narzędzie badania kultury i system natychmiastowej pomocy.

Jest to gest, który wyraża krytyczny komentarz wobec czegoś, czego nie da się w prosty sposób wyrazić w języku lub czegoś, na co nie warto go strzępić. To jest natychmiastowa reakcja, która upublicznia to, co intymne, wyrażając potrzebę znalezienia zrozumienia bez konieczności wchodzenia w kolejną, często jałową, dyskusję. Forma wypowiedzi bez koniecznej awantury, ale w pełnym gniewie, jasność przekazu bez agresji, ale z mocą zmiany.

Gest ten jest spuścizną po wojnach osmańskich, kiedy to mężczyźni, arabscy łucznicy, wracali po bitwach z nadwyrężonymi, odrętwiałymi od bólu palcami. Rany opatrywały im oczywiście żony, córki i matki, psiocząc jednocześnie na powodujący to wszystko stan rzeczy i komunikując się między sobą ponad, poza czy pomiędzy słowami.

Wojna i miłość. Ha.

Jest to więc gest, który wzmacnia tę najpiękniejszą formę miłości, jaką jest solidarność.
Jest to więc gest, który wskazuje na słabość systemu, w którym przyszło nam funkcjonować.
Jest to ostatecznie gest, który w przeciwieństwie do rozpanoszonego w obecnych strukturach fucka, nie reprezentuje i nie uprzywilejowuje żadnego z ludzkich genitaliów. Tnie powietrze w drodze do pustego miejsca, które trzeba zagopodarować.
Praktykujmy go, zarażajmy się nim. Nauczmy się go.
Prc”.

Martyna Miller

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „NIepodległe” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Monika Płatek oprowadza po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
19:00 Spotkanie "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”Premiera książki Anny Kowalczyk MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
18:30 Wykład Puszka Pandory – kolaż, sylwety, karykaturaWykład Lubainy Himid MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
19:00 Performans ZJAZD TAJNYdziałanie performatywne z okazji setnej rocznicy wywalczenia przez Polki praw wyborczych MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa