Opowieść o zapomnianym surrealizmie
Czego nie widać w sztuce?

  • Opowieść o zapomnianym surrealizmie

    Marek Włodarski, Czarodziej przy zielonej skale, 1930. Utrzymany w kolorystyce czarno-białej szkic do obrazu Czarodziej przy zielonej skale. Widzimy męzczyznę, z profilu, stojącego przy urządzeniu składającego się z systemu rurek oraz pojemników

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza dorosłych na warsztaty samodzielnej interpretacji i odczuwania sztuki współczesnej.

Spotkania mają warsztatową formę i zostały przygotowane w sposób umożliwiający aktywne uczestnictwo osobom z niepełnosprawnością wzroku. Dokładny opis audiodeskryptywny pozwala nam poznać analizowane prace. Przez własnoręcznie wykonywane zadania w procesie poznajemy twórcze techniki i strategie artystyczne.

Polski surrealizm przez lata był niedoceniony, pomijany w narracjach historyków sztuki. Wystawa Henryka Strenga jest okazją, by dowiedzieć się o nim więcej. Podczas spotkania przeanalizujemy wybrane prace artysty. Szczególną uwagę poświęcimy surrealistycznemu obrazowi Czarodziej na zielonej skale. W części warsztatowej stworzenie własne opowieści i interpretacje obrazu.

Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem aplikacji Zoom. 

Zainteresowane osoby mogą dostać od nas materiały tyflograficzne, które pomogą w poznaniu obrazu - chęć otrzymania materiałów prosimy zgłaszać wraz z adresem do wysyłki na adres muzeumdostepne@artmuseum.pl lub numer 577 006 290.

Zuzanna Zasacka - absolwentka historii sztuki na UW oraz podyplomowego przygotowania pedagogicznego. Współpracując z Zespołem Edukacji MSN prowadzi lekcje muzealne, oprowadzania i warsztaty dla dzieci i dorosłych, w tym dla osób z niepełnosprawnością wzroku, niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu. Współpracuje z Działem Edukacji Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, w przeszłości również z Domem Spotkań z Historią i Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie Królikarnia. Współautorka scenariuszy dla przedszkoli z edukacji medialnej opracowanych przez Fundację Nowoczesna Polska w 2014 r. Od sierpnia 2019 do września 2020 pracowała jako specjalistka ds. programów edukacyjnych w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Uczestniczyła w szkoleniach z dostępności prowadzonych przez FKBB, Fundację Prodeste i Fundację SYNAPSIS.