Olga Byrska oprowadza po wystawie „Niepodległe”

• Olga Byrska oprowadza po wystawie „Niepodległe”

Thenjiwe Niki Nkosi, "Mido (według Mido Macia)", 2017. Dzięki uprzejmości artystki i Nando’s, Wielka Brytania

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na autorskie oprowadzanie po wystawie „Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy”, które poprowadzi Olga Byrska.

„W trakcie oprowadzania chciałabym zaproponować wspólny namysł nad pracami, które wykorzystują różnego typu świadectwa – plotki, legendy, historie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Co decyduje o tym, że pewne historie stają się przyczynkiem do badań naukowych czy artystycznych od razu, a inne czekają latami na to, by zostać wysłuchane? Przyglądając się dziełom Emmy Wolukau-Wanambwy, Thenjiwe Niki Nkosi czy Catariny Simão zastanowimy się nad cyrkulacją pamięci, tym, co ją wzmacnia, a tym, co osłabia” – Olga Byrska.

Spotkania prezentują poszczególne wątki wystawy z perspektyw różnych przewodników. Skierowane są do osób dorosłych. Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę, nie obowiązują zapisy. Spotkania trwają około godziny. Spotykamy się przy recepcji w Muzeum nad Wisłą.

Olga Byrska

Kulturoznawczyni, krytyczka literacka. Stale współpracuje z magazynem "Dialog", pisze również m.in. dla "Dwutygodnika" czy "Małego Formatu". Pracuje w Centrum Badań Historycznych paryskiej École des hautes études en sciences sociales w projekcie o pierwszych badaniach nad Zagładą.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

Interwencja STO FLAGna stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
18:30 Wykład Psychoanaliza jako „strategia pariasów”. Polskie Żydówki i polscy Żydzi w gronie pierwszych współpracowników Zygmunta FreudaWykład Leny Magnone MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Magdalena Środa oprowadza po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą