Uroczyste odsłonięcie grupy rzeźb „Zinaxin i Dolacin”
Magdaleny Abakanowicz

• (Portret artystki Magdaleny Abakanowicz)

Embryology (1978—82 burlap, cotton, gauze, hemp rope, nylon and sizal. Approx. 680 pieces 4-250 cm long), Wheel and Rope (1973. Wood wheel, diameter 234 cm and 120 cm; burlap and hemp rope, diameter 10-50 cm), Polski Pawilon, Biennale w Wenecji 1980.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacja Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz Miasto Stołeczne Warszawa zapraszają na odsłonięcie grupy rzeźbiarskiej „Zinaxin i Dolacin” Magdaleny Abakanowicz.

Grupa rzeźb z 2005 roku „Zinaxin i Dolacin” łączy klasyczny dla Abakanowicz wątek uproszczonej, pozbawionej cech indywidualnych ludzkiej sylwety z elementami zaczerpniętymi z innych rzeźb, w których artystka poszukiwała wyrazu plastycznego dla oddania nierozerwalnej relacji człowieka z naturą. Dynamiczny związek form ludzkich i zwierzęcych w „Zinaxin i Dolacin” wskazuje zarówno na dramatyczną niemożność pogodzenia obu elementów, jak również brak możliwości ich rozłączenia. Praca Abakanowicz, która tymczasowo stanie w Parku Rzeźby na Bródnie, wpisuje się więc w aktualne dyskusje zmierzające do przeformułowania sposobów myślenia o relacji człowieka ze światem przyrody.

„Zinaxin i Dolacin” – masywne postaci o ludzkich korpusach kroczące we wspólnym kierunku – są przykładem wypowiedzi na uniwersalne pytania o indywidualność w tłumie, jednostkę w masie innych jednostek. Wchodzą one w interesujący dialog z pracami m. in Pawła Althamera i Romana Stańczaka, które także eksponowane są w Parku Rzeźby. Odkryciu korespondencji między dziełami sztuki z Parku, zestawianiu form eksperymentalnych i klastycznych poświęcony będzie spacer po Parku Rzeźby, który poprowadzi Dyrektor Muzeum Joanna Mytkowska.

Zielona przestrzeń umożliwi uczestniczenie w nim zgodnie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas pandemii (uczestnicy będą proszeni o zachowanie odległości, wypowiedzi prowadzącej spacer będą odpowiednio nagłośnione).

Czasowa ekspozycja prac Magdaleny Abakanowicz w Parku Rzeźby jest elementem obchodów przypadającej w 2020 roku 90. rocznicy urodzin artystki.

Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz Miastem Stołecznym Warszawa, przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Targówek.

Magdalena Abakanowicz (1930 – 2017)

jedna z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarek, klasyczka sztuki XX wieku, twórczyni kompozycji przestrzennych i realizacji w przestrzeni publicznej, nowatorsko przekraczająca konwencje rzeźbiarskie i materiałowe. Zdobywczyni licznych nagród międzynarodowych, w tym m.in. Grand Prix na Biennale w São Paulo (1965). Od 1979 była profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dziś Uniwersytet Artystyczny), gdzie ze studentami pracowała w latach 1965–1990 jako Kierownik Pracowni Gobelinu. Uhonorowana tytułem doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2002 roku. Twórczyni abakanów i przełomowego wykorzystania tkaniny artystycznej. Wybrane znaczące realizacje Abakanowicz w przestrzeni publicznej znajdują się w Jerozolimie, Izraelu ("Negev"), w Stanach Zjednoczonych w Chicago ("Agora") czy w Parku Cytadela w Poznaniu ("Nierozpoznani"). Prace artystki można znaleźć m.in. w kolekcjach Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie, jak również w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

15:00 Spektakl Wesele na Bródnie Park Rzeźby na Bródnie
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
14:00 Spotkanie OswajaniePaweł Kulczyński aka Wilhelm Bras Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
11:00 W przestrzeni publicznej Wodowanie Modeli Jachtów Żaglowych Park Rzeźby na Bródnie
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
14:00 Spotkanie Myko.Mikro.MakroOdpowiedzi na mykologiczne pytania Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
15:00 Spotkanie Inokulacja. Mobilna projekcja obrazówPaulina Mirowska Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
17:00 Warsztaty Jakim językiem rozmawiać z miastem?Warsztaty dla dorosłych Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany