Odmówić aktualności
Po końcu fotoreportażu

• Odmówić aktualności

Susan Meiselas, z serii Reframing History, Managua, Nicaragua, 2004

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na drugi wykład Krzysztofa Pijarskiego z cyklu „Po końcu fotoreportażu”.

Przedmiotem drugiego wykładu z tego cyklu będą różne reakcje artystów na iluzję bezpośredniości, uczestnictwa czy empatii, jakiej dostarcza fotografia. Reakcje te sięgają od odmowy przedstawienia (Martha Rosler), radykalnego dystansowania, czy też silnej alegoryzacji (Alfredo Jaar), aż po równie zdecydowaną próbę zniesienia dystansu poprzez zaangażowanie w przedstawianą rzeczywistość (Susan Meiselas) czy też „uperformatywnienie” odbioru fotografii (Gustav Metzger). Wszystkie te próby skierowane są jednak przeciwko presji aktualności, ich efekt zaś polega na ustanowieniu pewnej osobnej przestrzeni, będącej warunkiem możliwości refleksji.

Krzysztof Pijarski jest fotografem, historykiem sztuki i tłumaczem, wykładowcą w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i w łódzkiej Szkole Filmowej.