Obrazy rewolucji
Spotkanie z twórcami i pokaz filmowy cz. 1

• Obrazy rewolucji

Studium Języka Polskiego dla Obcokrajowców Uniwersytetu Łódzkiego, foto: Miguel Sobrado. Dzięki uprzejmości autora i Lei Morin.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie i pokaz filmowy w ramach cyklu filmowego „Nadzieja jest w innym kolorze”.

Pokaz filmowy potrwa 60 minut, poprzedzi go spotkanie z twórcami filmów, Abdelkaderem Lagtaą i Stanisławem Tymem, które poprowadzi Monika Talarczyk.

Program filmowy cz. 1: OBRAZY REWOLUCJI - 60 min.

Ludzie z piwnicy, 1969, 13 min.

Etiuda dokumentalna w reżyserii Mostafy Derkaouia, opieka pedagogiczna Henryk Kluba. Jazzowa impresja wprowadzająca w środowisko i klimat muzyczny Piwnicy Artystycznej Andrzeja Kurylewicza. Pośród bohaterów: Wanda Warska, Włodzimierz Nahorny, Barbara Brylska, Stanisław Tym oraz Jean Chavrain, przedstawiciel Stanów Generalnych Kinematografii z Francji.

Gdzieś pewnego dnia, 1971, 21 min.

Etiuda dokumentalna w reżyserii Mostafy Derkaouia, opieka pedagogiczna Mieczysław Jahoda i Marek Nowicki. Zapis przygotowań do spektaklu w reżyserii Stanisława Tyma na podstawie tekstu Régisa Debraya Plan wykładu o Gramscim. Międzynarodowe środowisko klubu studenckiego „Stodoła” rozprawia o filozofii polityce i polityce, a rozmowom towarzyszy muzyka kwartetu Włodzimierza Nahornego.

Pieśń na śmierć młodzieńców, 1973, 11 min.

Etiuda poetycka w reżyserii Idrissa Karima, opieka pedagogiczna Janusz Majewski i Kazimierz Konrad. Surrealistyczny portret gości restauracji widziany oczami przybysza z innego świata zdolnego czytać ludzką podświadomość. Plastycznej wizji towarzyszą polityczne songi Janusza Kuszy w wykonaniu studentek PWSM w Łodzi. W roli fakira Piotr Szulkin.

Patrik, 1979, 4 min.

Etiuda dokumentalna, reż. Beverly Joan Marcus, opieka pedagogiczna Stanisław Grabowski. Działacz Afrykańskiego Kongresu Narodowego Patrik Mabinda przyjeżdża do Polski, by opowiedzieć o swojej walce o wolność w Afryce Południowej. Ujęcia ze spotkania ze studentami Studium Języka Polskiego przeplatane są z ujęciami z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który zwiedza Mabinda.

Urodzony w kajdanach, 1983, 2 min.

Etiuda poetycka, reż. Jam Karanja, opieka pedagogiczna Wojciech Jerzy Has.
Wizualna gra skojarzeń między bielą a czernią, swobodą a skrępowaniem. Z udziałem białych i czarnych aktorów.

Cień wśród innych, 1969, 5,5 min.

Etiuda fabularna w reżyserii Abdelkadera Lagtaa'y. Porachunki w międzynarodowym środowisku marksistowskich rewolucjonistów. Duch rewolty spod znaku Mehdiego Ben Barki. W roli ofiary Brygady Eliminującej Wrogów Politycznych – Mostafa Derkaoui.

Amghar, 1968, 4 min. (bez dźwięku)

Etiuda fabularna osadzona w historii Maroka, reż. Mostafa Derkaoui. Inscenizuje pojmanie Moha Ou Hammou Zaiani (1863-1921), lidera berberyjskich plemion, partyzanta walczącego z francuską armią kolonialną w latach 1914-1921. W filmie wystąpili Karim Idriss i Abdelkader Lagtaa.

Więcej o cyklu: artmuseum.pl/cykle/nadzieja-jest-w-innym-kolorze-program-filmowy

Stanisław Tym

polski satyryk, aktor, reżyser i felietonista. Studiował aktorstwo na warszawskiej PWST. W czasie studiów występował w kabaretach studenckich i pisał teksty. Autor wielu sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych i scenariuszy do filmów Stanisława Barei, w których również grał i był współreżyserem. Jego najbardziej rozpoznawalna rola to postać kaowca w filmie „Rejs” Marka Piwowskiego. Wystąpił w etiudach Mostafy Derkaoui „Ludzie z piwnicy” i „Gdzieś pewnego dnia”.