O czym mówią porosty
Debata międzygatunkowa

• O czym mówią porosty

fot. Zofia Kwasieborska Keller [Zdjęcie przedstawia zbliżenie na skały porośnięte pomarańczowymi i białymi porostami]

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Przystań Nowa Fala zapraszają na finał rezydencji edukacyjnej Zofii Kwasieborskiej Keller - artystki wizualnej, która skupia się na naturze, wykorzystując nauki humanistyczne.

Zofia prowadzi długofalowy projekt artystyczno-badawczy Przemierzanie przestrzeni i akumulowanie impresji oparty na dryfach. Jego kolejne realizacje miały miejsce w Paryżu, Bogocie, Tokio, Jerozolimie i Tel-Awiwie.

W Warszawie artystka proponuje przyjrzeć się stanowi środowiska nad Wisłą. Zaprasza do współtworzenia Przestrzeni dialogu międzygatunkowego.

Natura nie potrzebuje naszej opieki, lecz przestrzeni i wolności, by móc się rozwijać.
Jako chodzące Muzeum przedryfujemy wspólnie z biologiem, doktorem Piotrem Zaniewskim przez nadwiślański, miejski pejzaż.

Będziemy badać porosty przyczajone na pniach drzew, przylegające do głazów, murów, tworzące swoje rozrzeźbione i nieoczywiste ciała z grzybów, glonów lub bakterii. Porosty sprawdzają stan świata. Ich wielkość, kształt, nasycenie, barwa, rozkwit czy sposób rozprzestrzeniania mówią wiele o stanie środowiska, powrocie dobrostanu lub zniszczeniu.

Dialog międzygatunkowy jest figurą stosowaną w posthumanistyce, pozwala na zatarcie podziału między ludźmi i innymi istotami. Przykładem próby komunikacji tego rodzaju jest bliska relacja z psem (lub kotem).

Początek dryfu przed Muzeum nad Wisłą o godzinie 14:00, czas trwania ok 60 min,
Debata o godzinie16.00 w Przystani Nowa Fala zacumowanej niedaleko Muzeum.

Po dryfie spotkamy się w Przystani Nowa Fala. Rozmowa będzie okazją do wymiany obserwacji i doświadczeń biologów, artystek, humanistek i publiczności. Wsłuchanie się w głosy istot innych niż ludzkie będzie wstępem do debaty międzygatunkowej.

Dr Piotr Zaniewski (dryf i debata)

Wykładowca SGGW, popularyzator nauki, edukator, autor publikacji o porostach. Członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego (sekcja lichenologiczna), członek European Dry Grassland Group (EDGG). Tematyka badawcza: dynamika borów chrobotkowych oraz bogatych w porosty naziemne zbiorowisk zastępczych, oddziaływania człowieka na zbiorowiska leśne, ekologia i biologia porostów, biogeografia wybranych gatunków porostów, roślin naczyniowych oraz zbiorowisk roślinnych, metody numeryczne w geobotanice, wykorzystanie Systemów Informacji Geograficznej w geobotanice.

Prof. dr hab. Piotr Skubała

Ekolog, akarolog, profesor nauk biologicznych, etyk, środowiskowy, popularyzator nauki, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny, związany z Czerwonym Krzyżem. Stały współpracownik i redaktor Dzikiego Życia. Tematyka badawcza: ekologia i systematyka roztoczy z rzędu Oribatida, fauna mikrostawonogów (Acari, Collembola) związana z martwym drewnem, wpływ roślin inwazyjnych na zgrupowania mikrostawonogów glebowych.

Prof. dr hab. Ewa Domańska

historyczka, teoretyczka historiografii, metodolożka i profesor nauk humanistycznych, profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, visiting professor na Stanford University, członkini Polskiej Akademii Nauk. Interesuje się niekonwencjonalnymi tendencjami w badaniach historycznych, transdyscyplinarnym i transdziedzinowym podejściem do budowania wiedzy o przeszłości W ciągu ostatnich lat koncentruje się na badaniach nad porównawczą teorią nauk humanistycznych i społecznych w perspektywie humanistyki ekologicznej oraz relacjami pomiędzy ludobójstwami i ekobójstwami.

Femek

Koło naukowe na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną.

Przedstawicielki koła: Weronika Jakubowska, Natalia Lakhiani
Grupa powstała w celu wymiany i popularyzacji myśli krytycznej z zakresu ekofeminizmu, ochrony środowiska i oddolnych inicjatyw społecznych. W dialogu podejmuje tematykę międzygatunkową. Koło jest przestrzenią otwartej wymiany myśli, poglądów i idei.

Zofia Wanda

(Zofia Kwasieborska Keller) mieszka i pracuje w Warszawie oraz Zurychu. Rzeźbiarka, artystka wizualna. Studiowała na warszawskiej ASP w pracowni Grzegorza Kowalskiego, następnie na wydziale mediów w Zürich Hochschule der Künste. Obecnie kontynuuje naukę na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną na ASP w Warszawie. W swoich pracach porusza zagadnienia ekologiczne. W 2021 roku rezydentka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pracuje z uniwersalnymi, nierafinowanymi, pierwotnymi materiałami takimi jak: gips, sól, ziemia, len, bawełna, skóra, kości, wosk pszczeli (pyłek, miód), kamień, drewno, żywica, lateks lub prostymi industrialnymi elementami takimi jak neon, metal. Jej alfabet rzeźbiarski jest ascetyczny.

Wydarzenie współorganizowane z Przystanią Nowa Fala.