NOWE MUZEA – SESJA O MUZEACH I ARCHITEKTURZE

Polska znalazła się w centrum instytucjonalnego boomu.

Trwają prace nad zrealizowaniem Muzeum Sztuki Nowoczesnej, docelowo największej tego typu placówki w Europie Środkowo-Wschodniej. W Toruniu otwarto w tym roku gmach Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu. 20 listopada tego roku udostępniono budynek ms2 – współczesnej filii Muzeum Sztuki w Łodzi. Wyłonione zostały projekty architektoniczne Muzeum Współczesnego we Wrocławiu oraz nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach. W kolejce do realizacji czekają, rozproszone po całej Polsce, kolejne inwestycje związane ze sztuką. Skąd wzięła się ta tendencja? Jakie motywacje, ambicje i nadzieje wiążą się z wznoszeniem nowych budynków dla sztuki? Czy można zdefiniować związki między architekturą a profilem i wizerunkiem muzeum? Próbując znaleźć odpowiedzi na te pytania przyjmujemy trzy perspektywy: światową, krajową oraz lokalną.

Uczestnicy sesji:

Anselm Franke (kurator, dyrektor Extra City, Antwerpia)
Massimiliano Gioni (kurator, New Museum, Nowy Jork)
Mike Guyer (architekt, studio Gigon Guyer Architekten)
Christian Kerez (architekt, ETH/SIA)
Jarosław Lubiak (kurator, Muzeum Sztuki w Łodzi)
Joanna Mytkowska (kurator, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie).

Współorganizatorem sesji jest Goethe Institut w Warszawie oraz Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia.