Nowe filmy z Bałkanów
Filmoteka Muzeum zaprasza

• Nowe filmy z Bałkanów

Dalibor Baric, "Ból tak nikły, że tylko łaskocze", Chorwacja 2010, dzięki uprzejmości artysty

Europa Południowa-Wschodnia, a zwłaszcza Bałkany to obszar, który silnie zaznaczył się na mapie filmowych i medialnych eksperymentów artystycznych – jego dziedzictwo stanowi także istotny punkt odniesienia dla wielu pokazów i wydarzeń organizowanych przez Muzeum.

W trakcie spotkania i pokazu filmowego gość Filmoteki Muzeum Greg de Cuir, Jr rzuci światło na najnowsze dokonania filmowe artystów z Bałkanów i Europy Południowo-Wschodniej. Kurator festiwalu Alternative Film/Video Belgrade przedstawi wybór produkcji nagrodzonych na tej imprezie w ostatnich latach. Opowie także o samym festiwalu – jego historii i roli, jaką odgrywa obecnie w bałkańskim i europejskim krajobrazie artystycznym

Greg de Cuir, Jr jest kuratorem, autorem tekstów i tłumaczem związanym z festiwalem Alternative Film/Video Belgrade. Mieszka i pracuje w Belgradzie. Kurator programów filmowych m.in. dla Los Angeles Filmforum, ICA Artists’ Film Biennial w Londynie, Festiwalu Filmów Centralnej i Wschodniej Europy goEast w Wiesbaden. Publikuje w „Cineaste”, „Jump Cut”, „Art Margins”, „Festivalists”, „Belgrade Literary Journal” oraz innych pismach i wydawnictwach.

Artyści: Dalibor Baric, Krasimir Dobrev, Milica Jovcic & Nenad Cosic, Vladislav Knezevic, Kaja Kraner, Davorin Marc, Mane Zudelovic, Milan Zulic