„Notatniki fotograficzne” Władysława Hasiora
Otwarcie Archiwum

• \

fotograf, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego

15 grudnia 2015 roku Archiwa Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie udostępniają pierwszą odsłonę „Notatników fotograficznych” Władysława Hasiora, przygotowaną we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Władysław Hasior (1928-1999), znany przede wszystkim jako twórca asamblaży i pomników, był też autorem bogatej i unikatowej twórczości fotograficznej. Prezentowane „Notatniki fotograficzne” powstawały prawdopodobnie od połowy lat sześćdziesiątych XX wieku do śmierci artysty. Są dokumentacją jego działań, notatkami z podróży, osobnymi projektami estetycznymi czy typologicznymi. Całość obejmuje ok. 20 000 slajdów zebranych w kilkuset grupach tematycznych. Fizycznie istnieją jako diapozytywy w tak zwanych kołowrotkach. Artysta prezentował „Notatniki” publiczności w trakcie komentowanych projekcji, które nazywał „kinem”.

W pierwszej odsłonie prezentujemy dwa najciekawsze ze współczesnej perspektywy projekty fotograficzne Władysława Hasiora: badania polskiej ikonosfery lat siedemdziesiątych ("Poezja przydrożna") oraz estetycznych przejawów modernizacji Polski w tym samym czasie ("Sztuka plebejska"). Towarzyszy im wybór notatników materiałowych - lekcji wrażliwości wyprowadzanej z otoczenia.

W kolejnych odsłonach „Notatników fotograficznych”, które nastąpią w 2016 roku, zostaną udostępnione m.in. wykłady Władysława Hasiora z historii sztuki, typologiczne i ikonograficzne zestawienia pomników, architektury kommemoratywnej, notacje dotyczące architektury sakralnej i sepulkralnej oraz te związane z osobistym życiem artysty. Publikowanym fotografiom towarzyszyć będą nagrania dźwiękowe, wybór materiałów archiwalnych i prasowych dotyczących „Notatników”, w tym fotofelietony publikowane w latach 1983-1986 na łamach tygodnika „Nowa Wieś”.

Kuratorką „Notatników fotograficznych” Władysława Hasiora jest Ewa Tatar, która wspólnie z Julitą Dembowską, kuratorką Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem, w 2015 roku przygotowała program „Otoczenie” poświęcony m. in. „Notatnikom fotograficznym” Hasiora i zakopiańskiej plastyce.

„Notatniki fotograficzne” Władysława Hasiora zostały zdigitalizowane w ramach programu „Otoczenie” sfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwa małopolskiego.