Noc Muzeów w Muzeum nad Wisłą
Syrenie opowieści i wielkie malowanie

• Noc Muzeów w Muzeum nad Wisłą

fot. Getty Images Poland/Karol Serewis

Muzeum nad Wisłą wraz z innogy Polska w Noc Muzeów 2017 zapraszają na spotkanie z syrenami i przygodę z największym w Polsce obrazem – kosmicznym malowidłem Sławomira Pawszaka, nanoszonym na elewacje nowej siedziby Muzeum.

Dla zwiedzających wystawę „Syrena herbem Twym Zwodnicza”, eksplorującą historyczne i współczesne wcielenia tej mitycznej istoty, Muzeum przygotowało trzy spotkania z twórcami ekspozycji, a także akcję „Poznaj syreny”, w ramach której w kilku miejscach w Muzeum nad Wisłą będzie można posłuchać syrenich opowieści.

Tymczasem na zewnątrz uczestnicy Nocy Muzeów oglądać będą na żywo, jak powstaje ogromne malowidło ścienne (jego powierzchnia to ponad 1600 m2!), które grupa malarzy i malarek tworzy według projektu Sławomira Pawszaka – zwycięzcy w konkursie na projekt plastyczny fasady pawilonu. Chętni będą mogli sami złapać za pędzel i wziąć udział w otwartych warsztatach malarskich z artystą. Przy Muzeum nad Wisłą na głodnych nie tylko artystycznych wrażeń będzie czekać nocna odsłona Targu Śniadaniowego, który zostanie z Muzeum na cały sezon letni.

Z kolei w Muzeum na Pańskiej publiczność będzie miała okazję zapoznać się z rarytasami z archiwum legendarnej Galerii Foksal, które wróciły niedawno do Warszawy z Nowego Jorku. O 22.00 po wystawie o kolebce powojennej polskiej awangardy, oprowadzi kierownik Archiwum Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – Robert Jarosz.

W weekend Nocy Muzeów czeka też coś dla tych, którzy są za młodzi na zarywanie nocy. W sobotę Muzeum zaprasza na otwarty warsztat „Metamorfozy, kolaże i kamuflaże” – muzealną wersję gry w chowanego, a w niedzielę na dźwiękowe działania rodzinne „Wodowanie z Asi Miną” (obowiązują zapisy).

Partnerem Nocy Muzeów w Muzeum nad Wisłą jest innogy Polska.

Muzeum nad Wisłą

Godziny otwarcia wystawy „Syrena herbem Twym zwodnicza”:

Oprowadzania kuratorskie:
20.00 – Marta Dziewańska, kuratorka Muzeum
22.30 – Tomasz Fudala, kurator Muzeum,
24.00 – Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum

Syrenie archiwa  spacer do Archiwum Głównego Akt Dawnych:
21:00 – spacer poprowadzi Tomasz Fudala z Muzeum nad Wisłą do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie

Poznaj syreny – punkty opowiadań na wystawie:

Malowanie na żywo fasady Muzeum nad Wisłą:

Otwarte warsztaty ze Sławomirem Pawszakiem:

Targ Śniadaniowy: