Noc Muzeów w Emilii
Wykonanie „The Great Learning” Corneliusa Cardew

• Noc Muzeów w Emilii

Próby do wykonania "The Great Learning", Warszawa 2016, fot. Łukasz Zdunek

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykonanie legendarnej kompozycji Corneliusa Cardew „The Great Learning” i performanse grupy warszawskich artystów: Brud, Ray Dickaty, Alessandro Facchini, Gamid Ibadullayev, Irad Mazliah (wideo: Michał Buczek), Philip Palmer, Candelaria Saenz Valiente.

14 maja główną przestrzeń pawilonu wypełnią fragmenty monumentalnej i rzadko wykonywanej kompozycji Corneliusa Cardew „The Great Learning”, pod której adresem po raz pierwszy na przełomie lat 60. i 70. użyto określenia „minimalizm”. Jej oszczędny materiał muzyczny został przez kompozytora potraktowany jako zestaw narzędzi, których wykonawcy używają w celu zbudowania wspólnoty – w dźwięku i poprzez dźwięk. Ta wspólnota nie jest ekskluzywna. Może być stworzona dosłownie przez każdego – profesjonalistów i amatorów, ale także osoby bez żadnych kompetencji muzycznych ponieważ te ostatnie ustępują tu miejsca zaangażowaniu w kontakt z innymi ludźmi oraz odpowiedzialności za współtworzone dzieło. Fundacja Strefa Wolnosłowa w ramach warsztatów międzykulturowych stworzy okazję do przygotowania dwóch z siedmiu paragrafów utworu. Grupa poprowadzona będzie przez Michała Liberę oraz Michała Mendyka.

W Noc Muzeów „The Great Learning” będzie swego rodzaju środowiskiem dźwiękowym dla zwiedzających, ale i dla artystów zaproszonych do przygotowania własnych performansów grających z i wobec wykonywanego utworu. Artyści to Brud, Ray Dickaty, Alessandro Facchini, Gamid Ibadullayev, Irad Mazliah (wideo: Michał Buczek), Philip Palmer, Candelaria Saenz Valiente – warszawscy muzycy, choreografowie, tancerze, performerzy i artyści wizualni, których zadaniem będzie wejście w podwójny dialog – z Corneliusem Cardew, ale i z pawilonem Emilia. Swe występy przygotują specjalnie na tę okazję budynek czyniąc częścią ich akcji. Odnosząc się do historii, architektury, akustyki i symboliki pawilonu stworzą artystyczny przewodnik po budynku w ostatnią noc jego artystycznego życia.

Noc Muzeów w Emilii rozpocznie i zakończy oprowadzanie po pawilonie. O 20:00 po budynku oprowadzi Tomasz Fudala, a o 23:00 Marcel Andino Velez.

Fundacja Strefa Wolnosłowa

zajmuje się organizacją działań artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych nastawionych na dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy, w tym obecnie warsztaty w Stole Powszechnym.

Brud

to kolektyw pasożytniczno-artystyczny zawiadujący z rzeźni w centrum Warszawy.

Ray Dickaty

jest saksofonistą i kompozytorem, założycielem i prowadzącym Warsaw Improvisers Orchestra.

Alessandro Facchini

zajmuje się muzyką elektroniczną, jest inicjatorem Brutażu i jednym z reprezentantów Polski na konkursie radiowym Ars Acustica w roku 2015.

Gamid Ibadullayev

jest malarzem i muzykiem, gra na perkusji, m.in. w ramach Impro Mitingów w Eufemii.

Irad Mazliah

jest z wykształcenia artystą wizualnym, pracuje jako choreograf i tancerz, jest założycielem Warsaw Dance Department.

Philip Palmer

jest saksofonistą i aktywnym członkiem lokalnej sceny muzyki eksperymentalnej.

Candelaria Saenz Valiente

jest pisarką, malarką i performerką znaną głównie ze swego projektu Pictorial Candi oraz zespołu Paris Tetris.

20:00 Performanse grupy warszawskich artystów
Brud, Ray Dickaty, Alessandro Facchini, Gamid Ibadullayev, Irad Mazliah, Philip Palmer, Candelaria Saenz Valiente

21:00 Wykonanie paragrafów 2., 7. "The Great Learning" Corneliusa Cardew