Noc Muzeów 2022
oprowadzania

• [na zdjęciu z wystawy widać białą rzeźbę z papieru, w tle obrazy na ścianach i sylwetki osób oglądających inne prace]

fot. Marta Ejsmont

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundacja Ocalenie zapraszają  w sobotę 14 maja na Noc Muzeów. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się już popołudniu.

O godz. 14.00 zapraszamy na wirtualny spacer po budowie nowej siedziby na placu Defilad.

Od ostatniej wizyty (nomen omen z okazji Nocy Muzeów) minął rok. Tymczasem budynek osiągnął już swoją docelową wysokość. Trwają prace nad fasadą i konstrukcją dachu. Na przechadzkę po wnętrzach powstającej u stop Pałacu Kultury i Nauki przyszłej siedziby MSNu zaproszą nas Joanna Mytkowska i Mikołaj Mundzik. Jaką trasę będą pokonywać dzieła z magazynów do sal wystawienniczych? Co to jest ścieżka sztuki? Jak wyglądają przestrzenie galeryjne i jakiego widoku możemy spodziewać się z ostatniego piętra muzeum? Na te oraz inne pytania otrzymamy odpowiedź podczas sobotniego spaceru online. Oglądajcie nas na oficjalnym profilu Muzeum na Facebooku

W Muzeum nad Wisłą odbędą się dwa oprowadzania specjalne oraz szereg oprowadzań punktowych po wystawie "Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców".

Plan wieczoru:

• godz. 18:00 - oprowadzanie Magdy Lipskiej, kuratorki wystawy

• godz. 19:00 - oprowadzanie opiekuna lub opiekunki publiczności

• godz. 20:00-20:15 - performans chóru eksperymentalnego Refugees Welcome

Hymn kibiców drużyny z Liverpoolu, dziecięce wyliczanki i ludowe melodie. Czy mają coś wspólnego? Czy mogą, złączone w krótki performace, opowiedzieć o tym, czym są migracje i czym jest ocalenie? W przestrzeni wystawy Refugees Welcome wystąpi eksperymentalny wielonarodowy chór MSN wraz z dyrygentem Seanem Palmerem.

• godz. 20:15-24:00 - punktowe oprowadzania i rozmowy

W ramach oprowadzań punktowych alumny i alumni MSN oraz pracowniczki i pracownicy Fundacji Ocalenie zaproszą do wspólnej rozmowy o pracach na wystawie. Każda z osób oprowadzających opowie o jednej lub kilku interesujących ją pracach. Zwiedzający będą mogli swobodnie porozmawiać o dziełach i zadać nurtujące ich pytania, zarówno dotyczące ekspozycji, jak i działalności Fundacji.

• godz. 20:30 - 01:00 - instalacja „Kwiaty”

Od godziny 20.30 na fasadzie Muzeum nad Wisłą wyświetlana będzie instalacja wideo „Kwiaty”. Praca została zainspirowana muzyką z płyty Michała Jacaszka o tym samym tytule, „Kwiaty” i stworzona pod wpływem obecnej sytuacji w Ukrainie i Europie. Obrazy wykonano podczas pracy z klasyczną taśmą filmową z pomocą zmodyfikowanego projektora filmowego. Projekcji będzie towarzyszyć ścieżka dźwiękowa, na którą złożą się nowe wersje wybranych utworów z płyty a także nowe kompozycje.

Sponsorem instalacji jest EY, Mecenas Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

„Kwiaty” (Instalacja wideo)
Muzyka: Jacaszek
Projekt, wideo: Ula Milanowska, Sylwek Łuczak

Tegoroczna Noc Muzeów odbywa się dzień przed wieńczącą wystawę aukcją charytatywną.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: