Noc Muzeów 2014

  • Noc Muzeów 2014

Na program tegorocznej Nocy Muzeów składają się oprowadzania po bieżących wystawach i nocne spacery po Parku Rzeźby na Bródnie. Oprócz tego streetartowcy z The Fine Art Collective zaprezentują wspólne działanie w pasażu na Pańskiej, a animatorzy z międzywydziałowego koła Ludus UW zorganizują grę muzealną.

Wydarzenia będą się odbywać na terenie Muzeum (oprowadzania oraz gra muzealna) i w pasażu między budynkami Muzeum na Pańskiej (działania streetartowe). Do Parku Rzeźby będzie kursował Złoty Autobus Pawła Althamera, a na miejscu odbędą się warsztaty plastyczne, koncerty i oprowadzania po Parku przez przewodnika.

Szczegółowy program Nocy Muzeów 2014 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej:

Oprowadzania po bieżących wystawach:

14.00 - oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Co widać. Polska sztuka dzisiaj”
16.00 - oprowadzanie po wystawie „W niedalekiej przyszłości”
18.00 - 18.30 - oprowadzanie rodzinne po wystawie „Co widać. Polska sztuka dzisiaj” - interaktywne spotkanie warsztatowe dla osób w każdym wieku
18.30 - 19.00 - oprowadzanie rodzinne po wystawie wystawie kolekcji „W niedalekiej przyszłości”.

Od godziny 20.00 do północy będzie można zwiedzać bieżące ekspozycje w towarzystwie przewodników, oprowadzania będą się rozpoczytać co pół godziny.

The Fine Art Collective prezentuje: Street Art Live

...czyli wyjątkowe spotkanie artystów, których naturalnym środowiskiem jest przestrzeń publiczna. Podczas Nocy Muzeów czterech wybitnych polskich twórców polskiego street artu spotka się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, aby na żywo stworzyć jedną spójną pracę. W swojej kolaboracji artyści CHAZME, NAVER, SEPE oraz THEOS skupią się na swoim indywidualnym stylu pracując jednocześnie w jednej przestrzeni tematycznej. Projekt realizowany jest w ramach The Fine Art Collective – inicjatywy zrzeszającej młodych twórców której mecenasem jest marka Liquitex, producent profesjonalnych materiałów dla artystów tworzących nie tylko w przestrzeni publicznej.

Gra muzealna:

W godzinach 16.00 - 17.30 odbędzie się gra muzealna przygotowana przez animatorów z Międzywydziałowego Koła Naukowego Ludus UW, która pozwoli odbiorcy zapoznać się w aktywny sposób z kolekcją muzeum i wystawą „Co widać. Polska sztuka dzisiaj”. Na graczy czeka wiele wyzwań, ale nie zabraknie chwili na to, żeby dowiedzieć się czegoś o spotkanych na trasie gry eksponatach. Poprzez stworzenie sytuacji gry przestrzeń Muzeum ma zostać oswojona, a elementy eskpozycji mają zostać pokazany w przyjazny i niekonwencjonalnu sposób. Kto może zagrać? Wszyscy, którzy skończyli 16 lat.

Wydarzenia w Parku rzeźby na Bródnie:

Dzielnica Targówek przygotowała na tę Noc wiele atrakcji. W Parku odbędą się między innymi: koncerty przy Togunie, rejsy Złotą Gondolą, „świetlne spotkania”, czyli warsztaty tworzenia lampionów oraz koncert patefonowy przy Domku Herbacianym, oprowadzania w towarzystwie przewodnika.

19:00 - spacer z audiodeskrypcją
20:30 - odjazd „Marzyciela” (Złotego Autobusu Pawła Althamera) z Muzeum Sztuki Nowoczesnej do Parku Rzeźby (powrót ok. 22:00)
23:00 - drugi kurs „Marzyciela” (Złotego Autobusu Pawła Althamera) z Muzeum Sztuki Nowoczesnej do Parku Rzeźby
0:30 odjazd z Parku Rzeźby do Muzeum Sztuki Nowoczesnej

 

The Fine Art Collective

Adam Romuald Kłodecki aka THEOSONE - absolwent wzornictwa i komunikacji wizualnej ASP w Gdańsku oraz Liceum Plastycznego w Supraślu. Wykładowca kaligrafii na Akademickim Kursie Typografii UKSW w Warszawie. Pasjonat pisania, ilustrator oraz kaligraf mieszający tradycję z nowoczesnością. Zdobywca wielu nagród w dziedzinie projektowania wzornictwa, plakatu i kaligrafii. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Polski ambasador stylu calligraffiti. Członek Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego oraz graficznego kolektywu GOVERDOSE. Od 2011 roku działa w streetartowej grupie ATAK w duecie z Anną Taut.

CHAZME718 - od połowy lat 90. malował graffiti w takich składach jak UOP, HND, KSA, KTR czy w późniejszym MIAMI VICE. Jest absolwentem Wydziału Architektury Urbanistyki Politechniki Warszawskiej (dyplom pod kierunkiem doktora Piotra Molskiego). W swojej twórczości, zarówno prezentowanej na płótnach jak i murach, łączy elementy sztuki miejskiej z architektonicznymi i geometrycznymi motywami. Oprócz malarstwa zajmuje się także architekturą, ilustracją i projektowaniem graficznym.

Michał Wręga aka SEPE - od 1996 roku związany z szeroko pojętym nurtem sztuki miejskiej. Absolwent Wydziału Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie (dyplom w 2006 roku) oraz Wydziały Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom w 2009 roku). Mieszka i pracuje w Warszawie jako grafik, ilustrator i malarz/muralista.

Łukasz Habiera aka NAWER - architekt, projektant, street artowiec, absolwent wydziału Architektury i Urbanistyki w Krakowie. W przestrzeni publicznej działa od połowy lat 90tych, gdy zaczął dzielić czas pomiędzy malarstwo a projektowanie wnętrz. W 2006 roku stworzył Artde7 Studio, które skupiało się na projektowaniu graficznym oraz scenografii.

Międzywydziałowe Koło Naukowe UW Ludus

- działa na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego od października 2010 roku. Zajmuje się badaniem gier i  zabaw w kontekście ich potencjału edukacyjnego, zapoznaje się z formami ludycznymi (czyli grami planszowymi, miejskimi, RPG
i LARP'ami, historią zabawek). Członkowie biorą udział w wydarzeniach związanych z tą tematyką, ale realizują także własne projekty – zarówno na macierzystym wydziale, jak
i i we współpracy z innymi organizacjami studenckimi 
i kulturalnymi.

Zobacz także: