Nieoficjalna historia transformacji ustrojowej: jak zyski z przemytu złota z Singapuru zbudowały polski kapitalizm
Wykład Maxa Cegielskiego

• Nieoficjalna historia transformacji ustrojowej: jak zyski z przemytu złota z Singapuru zbudowały polski kapitalizm

Zmiennicy, odc. 6, "Prasa szczególnej troski", reż. Stanisław Bareja, 1986

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Maxa Cegielskiego, towarzyszący wystawie „Sklep polsko-indyjski”.

W 1987 roku na prywatnych kontach walutowych Polaków znajdowało się około 2 mld dolarów, suma znaczna, tym bardziej, że prawdopodobnie drugie tyle trzymano poza bankami. W 1993 roku rezerwy państwowe wynosiły około 4 mld dolarów, a w 1996 obywatele trzymali w bankach około 10 mld dolarów. Pewna część z tych pieniędzy pochodziła z masowego przemytu złota pomiędzy Singapurem i Delhi. Po 1989 roku reinwestowana była w legalne przedsięwzięcia biznesowe: banki, firmy sprowadzające komputery z Singapuru, handel z Europą Zachodnią. W jaki sposób polscy przemytnicy dotarli do Azji, jak z kryształów przerzucili się na elektronikę i złoto?

Podczas spotkania Max Cegielski, kurator wystawy „Sklep polsko-indyjski”, zaprezentuje filmy i wywiady, które nie były pokazywane na wystawie.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: