„Nawiedzony”
Pokaz filmu Liwaa Yazji

• \

Kadr z filmu "Nawiedzony", reż. Liwaa Yazji

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Syrian Mobile Film Festival zapraszają na film „Nawiedzony” w reżyserii Liwaa Yazji.

„Kiedy spadły bomby, natychmiast rzuciliśmy się do ucieczki. Dopiero później zdaliśmy sobie sprawę, że nie oglądaliśmy się za siebie. Nie pozwolono nam pożegnać się z naszym domem, naszymi wspomnieniami, fotografiami i życiem, które się tam toczyło. Opustoszeliśmy tak, jak tamte przestrzenie; nasz naprędce spakowany dobytek i zapomniane przedmioty nawiedzają nas”.

Ucieczka i wygnanie z Syrii, która osunęła się w materialną i mentalną otchłań, rozpoczęły okres życia w niepewności – w nieistniejącej przestrzeni zawieszonej między dniem wczorajszym i jutrzejszym. „Nawiedzony” to historia o utracie domu i bezpieczeństwa, a także o realnym i metaforycznym znaczeniu domu w naszym życiu.

"Nawiedzony" (Haunted), reż. Liwaa Yazji, 2014/112 min

Liwaa Yazji jest twórczynią filmową, poetką, dramaturżką, scenarzystką i tłumaczką. Otrzymała wykształcenie w Syrii w dziedzinie literatury angielskiej i teatrologii. Członkini zarządu syryjskiej organizacji kulturalnej Ettijahat-Independent Culture. Jej pierwsza sztuka "Here in the Park" ("Tu w parku") została opublikowana w 2012 roku, a następnie w 2014 roku ukazał się tomik poezji "In Peace, we leave Home" ("W pokoju opuszczamy dom"). W tym samym roku Liwaa Yazji opublikowała przekład sztuki Edwarda Bonda Ocaleni na język arabski. Pracowała jako script doktorka dla kilku przedsiębiorstw panarabskich. Była także autorką scenariusza panarabskiego serialu Bracia nadawanego na wielu kanałach telewizyjnych i pozostającego na antenie od 2014 roku.

W 2015 roku była poetką-rezydentką w Poets House w Nowym Jorku, gdzie pracowała nad tomikiem poetyckim wydanym w 2016 roku pod tytułem "Three Poems" ("Trzy wiersze") przez CECartslink & Martin Segal Theatre Center Publications. Jej sztukę Goats [Kozy] odczytano na scenie w londyńskim Royal Court Theatre w marcu 2016 roku, a na 2018 rok zaplanowana jest jej premiera. W październiku 2016 roku w ramach Birth Festival w Royal Exchange Theatre w Manchesterze miała miejsce premiera jej sztuki Q&Q. Jej pierwszy film dokumentalny "Haunted" ("Nawiedzony") z 2014 roku miał premierę w ramach festiwalu FID Marseilles, gdzie został wyróżniony w konkursie debiutów First Film Competition. Od tamtego czasu pokazywany jest na innych festiwalach i pokazach filmowych, a ostatnio został uhonorowany nagrodą Al-Waha Bronze na festiwalu GIGAF w Tunisie.

Liwaa Yazji była członkinią jury festiwalu fabularyzowanych dokumentów Freistadt International Film Festival 2016. Obecnie jest współtwórczynią powstającego w Niemczech serialu telewizyjnego HEIM.