Narracje: Widokówki
Miłość, kapitalizm, sztuka

• Narracje: Widokówki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na drugie spotkanie realizowane w ramach współpracy z kwartalnikiem „Widok”.

Podczas spotkania  Łukasz Zaremba rozmawiać będzie z Mieke Bal o jej nowym projekcie filmowym, emocjach i kapitalizmie oraz o tym, jak wykorzystywać sztukę w teorii. „Mamy pewne idee namiętności czy intymności. Próbujemy je osiągnąć, lecz nie jesteśmy w stanie. Dlaczego? Owo «dlaczego» to właśnie luka pomiędzy pragnieniami a strukturą społeczną, która zarazem kształtuje te pragnienia i uniemożliwia ich spełnienie.” Tak izraelska socjolożka Eva Illouz, autorka głośnej książki „Why Love Hurts?”, opisuje punkt wyjścia swoich rozważań nad współczesnym wyobrażeniem miłości, uwikłaniem miłości w kapitalistyczną ekonomię, współkształtującą pragnienia i wizję „ja”.

Punktem wyjścia rozważań holenderskiej badaczki, teoretyczki, artystki i kuratorki Mieke Bal na temat ideału romantycznej miłości w relacji do kapitalizmu staje się postać Madame Bovary, przeniesiona we współczesność, alegoryzująca nieuchronnie związane z kapitalizmem w różnych jego wcieleniach motywy „ekonomizacji” miłości, niespełnienia, sprzeczności pragnień.

Punktem wyjścia piątkowego spotkania w Muzeum będzie najnowszy artystyczno-teoretyczny projekt Mieke Bal, Madame B, przygotowywany wspólnie z Michelle Williams Gamaker, którego premiera zaplanowana jest w Muzeum Sztuki w Łodzi na koniec roku. Podczas spotkania pojawią się tematy roli instalacji i miejsca widza wobec niej, koncepcji „obiektu teoretycznego” – sposobów wykorzystania dzieł sztuki w tworzeniu (nie tylko pisaniu) teorii.