Narodowe zbiory, kolekcje publiczne
Jak sztuka współczesna gromadzona jest przez państwowe instytucje kulturalne

• Narodowe zbiory, kolekcje publiczne

Manuel Pelmuş, Alexandra Pirici, „Publiczna kolekcja”, 2015, fot. Bartosz Stawiarski

W Polsce istnieją cztery muzea sztuki XX i XXI wieku, swoje zbiory sztuki nowoczesnej i współczesnej stale tworzą też muzea narodowe oraz publiczne centra i galerie sztuki.

Od ponad pięciu lat funkcjonuje ministerialny program finansujący planowy rozwój kolekcji muzeów – budowanie zbiorów stało się elementem polityki kulturalnej państwa, co jest wielką zdobyczą środowiska artystycznego.

Jak definiują swoje kolekcje same instytucje i jakie ma to znaczenie dla twórców i dla publiczności?

Na dyskusję o publicznych kolekcjach sztuki współczesnej zapraszają Klub Sztuki Współczesnej Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

W debacie udział wezmą:

Jakub Banasiak (WZKW)
Waldemar Baraniewski (WZKW)
Piotr Juszkiewicz (IHS UAM Poznań)
Joanna Mytkowska (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
Hanna Wróblewska (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki)
Piotr Rypson (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Spotkanie odbędzie się na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną, I p. sala 1.01.